Table './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_session' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired Železničné.info

Telgártsky tunel

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Mosty a tunely: trať 173, Vydané dňa: 03. 12. 2007

Telgártsky tunel sa nachádza na trati 173 v km 84,166 v tesnej blízkosti horehronskej obce Telgárt (predtým istý čas Švermovo).
 
 


Železničná trať 173 od stanice Telgárt prechádza miernym ľavým oblúkom zužujúce sa horehronské údolia a križuje mimoúrovňovo cestu I/66. Tu sa nachádza zastávka Telgárt-penzión. Bezprostredne za zastávkou trať vchádza do tunela.


Tunel má dĺžku 1239,4 metrov. Časť dlhá 83 metrov je v priamom smere, inak je celý postavený v oblúku s polomerom 400 metrov a so stúpaním 12,5 promile.


Tunel bol razený rakúskou metódou. Objem tunelového muriva dosiahol 26000 metrov kubických. Na 816 metrov dlhom úseku je postavený nepremokavý horný kryt tunelovej klenby. Odtok vody pri razení bol stály a dosahoval 35 litrov sa sekundu.


Na výstavbu sa použila žula, stavebný kameň sa privážal lanovkou z neďalekého lomu pod kopcom Trestník. Telgártsky tunel je najdlhším tunelom na trati 173.


Je súčasťou 2,3 kilometra dlhej tzv. Telgártskej slučky, ktorú vytvára spoločne s Telgártskym viaduktom.


Železničná trať 173 po vyjdení z Telgártskeho tunela vedie po vysokom násype, prechádza Telgártskym viaduktom a sama seba križuje s výškovým prevýšením 31 metrov.


Fotografie sú uverejnené vo fotoalbume, ktorý je priebežne dopĺňaný fotografiami novými.

V niektorej literatúre sa uvádza aj ďalší názov, a to tunel Kornela Stodolu.

Zdroj:
 

Foto: © Ing. Peter Páteček