Table './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_session' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired Železničné.info

Telgártsky viadukt

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Mosty a tunely: trať 173, Vydané dňa: 05. 12. 2007

Telgártsky viadukt leží na trati 173 Červená Skala - Margecany v tesnej blízkosti horehronskej obce Telgárt (predtým nejaký čas Švermovo).
 
 
 

 Železničná trať 173 po vyjdení z Telgártskeho tunela prechádza ľavým oblúkom na vysokom násype. V železničnom násype sú dva priepuste nad poľnou cestou, ktoré umožňujú prejazd menším traktorom. Trať ďalej prechádza Telgártskym viaduktom, za ktorým križuje sama seba s výškovým rozdielom 31 metrov. Telgártska slučka na trati 173 je jediná na Slovensku.


Viadukt sa nachádza na trati 173 v km 83,087 (stavebný km 9,422) v priamom úseku v stúpaní 17 promile.


Most je 86,550 metrov dlhý a dosahuje výšku 22 metrov. Dva krajné diely sú postavené z kamenných oblúkov so svetlosťou 9 metrov.


Prostredný diel je postavený ako jeden oblúk zo železobetónu formou členenej oblúkovej konštrukcie a dosahuje svetlosť 31,88 metrov. Celkový objem muriva viaduktu je 3570 metrov kubických.


Fotografie sú uverejnené vo fotoalbume, ktorý je priebežne dopĺňaný fotografiami novými.


Zdroj:
Foto: © Ing. Peter Páteček