Table './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_session' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired Železničné.info

Rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave (1.)

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Bratislava (uzol), Vydané dňa: 08. 05. 2008

     Dňa 1. mája 2008 začala oficiálne rekonštrukcia tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave. Z tohto dôvodu došlo aj ku zmene osobnej dopravy, pričom niektoré vlaky boli presmerované na iné stanice a niektoré budú mať konečnú a východziu inú stanicu. V piatok som zašiel na stanicu pozrieť, či sa už okrem presmerovania vlakov začalo aj niečo robiť. AKTUALIZOVANÉ: Doplnené fotografie zo dňa: 10. mája 2008


Hneď po príchode na stanicu bolo vidieť menší cestovný ruch. Tretie nástupište zívalo prázdnotou a po cestujúcich ani chýru. Osobná doprava bola z dôvodu rekonštrukcie nástupišťa zmenená a niektoré vlaky majú iné východzie, resp. cieľové stanice. Táto súčasná zmena je ešte väčšieho rozsahu, ako pri rekonštrukcii druhého nástupišťa a týka sa vyše tridsiatich vlakov.

Tretie nástupište bez cestujúcichZ dôvodu rekonštrukcie je vylúčená železničná doprava na koľaji 10,12 a 14. Okrem samotného nástupišťa bude zrekonštruovaný železničný spodok a zvršok koľají.

Koľaje 10 a 14 sú uzavreté


Na Lamačskej strane sa už pracovalo. Zatiaľ tu prebiehali len „búracie“ práce na kusej koľaji.
V súvislosti z rekonštrukciou tretieho nástupišťa bude opravená aj kanalizácia, vodovod a trakčné vedenie. Vybuduje sa tiež nový kamerový systém, komunikačný a informačný systém. Výška nákladov na rekonštrukciu tretieho nástupišťa presiahne sto miliónov korún. Cieľom rekonštrukcie je zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie podmienok pre cestovanie. Rekonštrukčné práce by mali byť ukončené do novembra tohto roku.


Nie tak dávno bolo na hlavnej stanici zrekonštruované druhé nástupište. Prešiel som sa po ňom a pristavil som sa pri tejto fontánke na pitie. Nefungovala a odtok bol špinavý. Žeby ešte mrzlo, alebo sa len šetrí vodou? Nuž neviem, či má vôbec zmysel budovať takého zariadenia, keď aj tak neslúžia svojmu účelu.


Z času na čas zájdem na hlavnú stanicu v Bratislave, aby som Vám priniesol nové informácie o stave prebiehajúcich prác. Samozrejme, že to budú najmä obrazové správy.

Doplnené 8. mája 2008

Využil som dnes voľný sviatočný deň a slnečné počasie a zašiel som na hlavnú stanicu v Bratislave pozrieť, ako pokročili práce na rekonštrukcii tretieho nástupišťa. Práce boli v plnom prúde, pričom sa likvidoval prístrešok nástupišťa. Drevené dosky prístrešku boli vytrhávané a kovová konštrukcia bola rozpalovaná a po častiach demontovaná.


Koľaj číslo 10 a kusá 12 bola vytrhaná. Na mieste kde predtým bola koľaj sa pohybovala už automobilová technika. Na lamačskej strane bol vybudovaný provizórny prejazd cez staničné koľaje pre ťažkú automobilovú techniku. Vyzerá to tak, že nové tretie nástupište bude predĺžené smerom na Lamač. Mimo prevádzky od Lamača bola aj ďalšia koľaj (číslo 8) a nákladný vlak prechádzal popri štvrtom nástupišti. Rekonštrukcia sa pravdepodobne bude týkať aj oboch prejazdných koľají číslo 6 a 8. Aj z toho dôvodu teraz vykonávaná rekonštruckia bude trvať dlhšie ako to bolo pri rekonštrukcii druhého nástupišťa.


Doplnené 10.5.2008: časť 3. nástupišťa je už bez prístrešku a odstraňuje sa jeho horná časť, ktorú odvážajú nákladné autá po provizórnom prejadze cez koľaje.


Fotografie z rekonštrukcie tretieho nástupišťa na hlavnej stanici v Bratislave si môžete pozrieť vo fotoalbume. Foto: © Ing. Peter Páteček