Sté výročie železničnej trate Poltár – Kokava nad Rimavicou, alebo ako Malý býček na veľkú oslavu išiel

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Trate 160-169, Vydané dňa: 11. 09. 2008

 V sobotu 9. augusta 2008 bol vypravený mimoriadny parný vlak z Lučenca do Kokavy nad Rimavicou a späť. Slávnostný parný vlak bol vypravený pri príležitosti 160. výročia železníc na Slovensku, 107. výročia trate Lučenec – Poltár a 100. výročia trate Poltár – Kokava nad Rimavicou. Ja som sa tejto akcie zúčastnil a slávnostnú atmosféru som nielen zažil, ale aj zaznamenal na fotografiách. Pozrime sa spoločne, aká nálada vládla na trati 162. Doplnené ďalšie fotografie z akcie od Nora!


V Bratislave v sobotu ráno pršalo. Tak dobre by sa spalo, pomyslel som si, ale ísť na túto akciu som chcel, navyše som sľúbil Norovi, že prídem. Tak nezostávalo nič iné, len vyraziť. Celou cestou pršalo a pršalo aj v Lučenci. Tu sme si s Norom kúpili príležitostný cestovný lístok pre túto akciu. V predaji bola aj publikácia o histórii železničnej trate z Poltára do Utekáča od autora P. Haluku. Chvíľu sme s Norom fotili, aj keď v tom daždi to nebolo jednoduché. Prišiel čas odchodu vlaku do Poltára a Kokavy nad Rimavicou, preto Noro nasadol do vlaku, aby zachytil atmosféru počas cesty vo vlaku. Ja som sa rozhodol ísť do Kokavy nad Rimavicou autom a urobiť pár záberov po trase. Vlak sa do Lučenca mal podľa zverejneného cestovného poriadku vrátiť až o 23.00 hodine, a to bolo pre mňa už dosť neskoro, keďže ma čakala ešte cesta domov.
 
Mimoriadny parný vlak odchádza z Lučenca


Príležitostný cestovný lístok

Po odchode vlaku z Lučenca som sa presunul do Brezničky. Času bolo dosť, pretože vlak nešiel rýchlo a navyše stál v Kalinove, ktoré som vynechal. V Brezničke aj napriek dažďu vyčkávalo niekoľko nedočkavých ľudí a fotografov. Netrvalo dlho a v diaľke sa ozval zvuk parnej píšťaly Malého býčka. Vlak bol po nastúpení cestujúcich pripravený na odchod.

Odchod z Brezničky

Keďže na trati medzi Brezničkou a Poltárom je viacero priecestí, z toho jedno hneď za Brezničkou, predbehnúť vlak je problém. Ale aj napriek tomu sa dá vlak v pohode stihnúť aj v Poltári. Tu na stanici bolo dosť hodne ľudí, niektorí sa snažili dostať do plného vlaku. Parný vlak mal tri historické vozne a ešte motorový vozeň s prívesným vozňom, takže miesta bolo relatívne dosť.

Železničná stanica Poltár

 
 Ja som urobil pár záberov zo stanice a išiel som ďalej po trase vlaku. V každej dedine po trase ľudia mávaním zdravili slávnostný vlak, a naopak, ľudia z vlaku mávaním zdravili ich. Ja som sa presunul do výhybne Zlatno. Tu sa slávnostný parný vlak križoval s osobným vlakom z Utekáča do Lučenca, preto bolo viac času na fotenie. Na osobnom vlaku bola motorová jednotka radu 813, tieto nové motorové jednotky boli premiestnené do Lučenca z Košíc. Krátko po osobnom vlaku odišiel aj mimoriadny parný vlak do Kokavy nad Rimavicou. Za obcou Zlatno je na trati 162 jediný tunel a trať ide lesnatým porastom, kde je problém fotiť. Preto som sa premiestnil až pred Kokavu nad Rimavicou, kde som urobil nejaké zábery. Potom som išiel rovno na stanicu v Kokave nad Rimavicou, kde sa konala malá slávnosť.
 
Výhybňa Zlatno

 
Na železničnej stanici v Kokave nad Rimavicou bolo aj napriek nepriaznivému počasiu prítomných hodne ľudí. Stredobodom pozornosti bol samozrejme parný rušeň 422.0108 Malý býček. Netrvalo dlho a prebehol slávnostný akt, pri ktorom bola odhalená pamätná tabuľa pri príležitosti stého výročia od začiatku prevádzky na trati z Poltára do Kokavy nad Rimavicou a tiež do Utekáča.
 
Železničná stanica Kokava nad Rimavicou


Odhalenie pamätnej tabule starostom obce Kokava nad Rimavicou
 
 Železničná trať 162 bola vybudovaná na etapy v rámci výstavby „Miestnej dráhy pre okolie Lučenca“. O histórii železničných tratí v okolí Lučenca uvediem samostatné články, teraz spomeniem len základné údaje. Trať z Lučenca do Poltára s odbočkou z Brezničky do Katarínskej Huty (trať 163) bola do prevádzky uvedená 24. novembra 1901. Z Poltára bola trať predĺžená do Kokavy nad Rimavicou a tento úsek bol do prevádzky uvedený 27. novembra 1908. Posledný úsek z Kokavy nad Rimavicou do Utekáča bol vybudovaný pôvodne ako vlečka, do užívania bol daný 16. decembra 1909, pre osobnú dopravu sa táto trať začala využívať od roku 1911.
 
Dychová hudba


Pamätná tabuľa k stému výročiu
 
Chvíľu po slávnostnom akte sa začala pripravovať historická súprava na ďalšiu slávnostnú jazdu z Kokavy nad Rimavicou do Poltára a späť. To sme využili s Norom a spolu sme sa chystali previesť týmto vlakom. Keďže do odchodu ešte zostávalo dosť času, fotili sme spolu s ostatnými na stanici.
 
Železničná stanica Kokava nad Rimavicou


Malý býček obieha súpravu historických vozňov
 
Keďže sa priblížil čas odchodu nastúpili sme do vlaku. Vlak bol plný a sadnúť si nebolo kam. Zo súpravy bola odpojená súprava motorového vozňa aj s prívesným vozňom, takže miest ubudlo. V Poltári bolo do návratu dosť času, ktorý sme s Norom využili na malé občerstvenie a na fotenie. V Poltári bolo aj ďalšie stretnutie slávnostného vlaku s osobným vlakom, tentoraz s vlakom, ktorý išiel do Kokavy nad Rimavicou. Z neho bola odpojená motorová jednotka radu 813, tá zostala v Poltári.
 
Poltár - pohľad z búdky rušňa
 
Po krátkom posune v stanici prišiel čas odchodu a návratu do Kokavy nad Rimavicou. Malý býček zvládol celú trasu na výbornú aj bez pomoci motorového vozňa. Po návrate do Kokavy nad Rimavicou sme ešte zostali chvíľu na stanici, kde bolo stále dosť ľudí. Prestalo pršať a trochu sa aj vyjasnilo. Tak sme sa snažili ešte niečo odfotiť. Keďže Norovi prichádzal vlak do Utekáča, rozlúčil som sa s ním a po odchode vlaku som aj ja nasadol do auta a išiel domov.
 
Motorový vozeň M 131.1053 posunuje


Motorová jednotka radu 813 do Utekáča

Na záver sa chcem poďakovať všetkým, ktorí celú akciu pripravili a realizovali. Akciu pripravila Železničná spoločnosť Slovensko a Železnice Slovenskej republiky, v spolupráci s Klubom historickej techniky pri RD Zvolen a miestnou samosprávou.

Fotografie zo slávnostnej akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume.  Fotografie: © Ing. Peter Páteček 11.8.2008