Motorkou k Łupkówskemu tunelu

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Fotoreportáže, Vydané dňa: 31. 07. 2011

V sobotu, 30. júla 2011, sa uskutočnila jazda historického vlaku z Košíc do Medzilaboriec a k tunelu na hraniciach s Poľskom. Pôvodný zámer usporiadateľov z Klubu historických koľajových vozidiel pri RD Haniska pri Košiciach ísť vlakom až do Łupkówa síce nevyšiel, ale napriek tomu sa akcia vydarila. Spoločne s Norom sme do Medzilaboriec v sobotu zašli. Ako sme pochodili, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.


Predpoveď počasia na víkend nebola priaznivá, malo byť zamračené s prehánkami. Aj z tohto dôvodu som skúšal Nora odhovoriť od tejto akcie. No neúspešne. Tak mi nezostávalo nič iné len v sobotu skoro ráno vstať a ísť do Medzilaboriec. Cestou z Revúcej pršalo až po Košice. No ďalej na východ bolo pomenej oblačnosti a pršalo len veľmi slabo, a len miestami. V Prešove som vyzdvihol Nora a spolu sme zamierili do Humenného. Tu pred stanicou sme počkali na historický vlak, ktorý mal menšie meškanie. Meškanie nám krížilo naše plány ísť do poľského Łupkówa. Počas prázdnin chodia do Łupkówa cez víkend turistické vlaky a doobedňajší vlak sme mali v pláne odfotiť. Žiaľ, Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., letné turistické vlaky z Medzilaboriec do Łupkówa zrušila. Našťastie, nečakali sme dlho a v diaľke sa objavil Hurvínek aj s prívesným vozňom. Súpravu historického vlaku sme odfotili a už sme mierili do Poľska.
 
Historický motorový vlak pred Humenným
 Výlet k tunelu v Lupkówe
 
Do Poľska je už niekoľko rokov znovu otvorený cestný hraničný priechod Palota pre osobné vozidlá a autobusy. Cesta je tu vynovená z fondov Európskej únie. No za hranicami sa kvalita cesty do Łupkówa výrazne zhoršila. Do Lupkówa sme prišli včas, ale na pohraničnú stanicu Łupków zostávalo prejsť ešte asi dva kilometre. Preto sme na vlak počkali na stanici Nowy Łupków. Stanica má síce viac koľají, ale okrem prejazdnej koľaje, pri ktorej je nástupište, boli ostatné staničné koľaje zarastené vysokou trávou. Vlaky do Łupkówa chodia len v letnom období a je to na stave stanice vidieť. Našli sme si s Norom vhodné miesto v mokrej tráve. Netrvalo dlho a objavil sa vlak z Łupkówa do Zagórzu.
 
Nowy Łupków a vlak do Zagórzu
Výlet k tunelu v Lupkówe 
 
Prebrodili sme sa mokrou trávou späť k autu a pomaly po dosť nekvalitnej ceste sme sa presunuli na pohraničnú stanicu Łupków.
 
Výpravná budova stanice Łupków (PKP)
Výlet k tunelu v Lupkówe 
  
 
Tunel v Łupkówe - poľská strana
Výlet k tunelu v Lupkówe 
 
 Dobu, počas ktorej historický motorový vlak robil mimoriadne jazdy z Medzilaboriec do Vydrane, sme chceli využiť a prejsť Łupkówskym tunelom. Tunel leží sčasti na území Poľska a sčasti na našom území. Vybudovaný bol na dvojkoľajnej trati Prvej uhorsko-haličskej železnici. Z Medzilaboriec sa Łupkówskemu tunelu začalo jazdiť až 12. júna 1873. V tuneli je síce inštalované osvetlenie, ale chceli sme si s Norom vychutnať pravú tunelovú atmosféru, tak sme využili pri prechode tunelom len slabé svetlo bateriek. Na slovenskej strane tunela sme sa zdržali krátko, pár záberov a už sme šliapali späť do Łupkówa. Mali sme záujem sa previesť k tunelu aj historickým vlakom a čas pokročil.
 
Tunel v Łupkówe - slovenská strana
Výlet k tunelu v Lupkówe 
 
Do Medzilaboriec sme sa vrátili včas. Na stanici sme odfotili motorový vozeň (Magdu) z rodu Hurvínkov, ktorý krátko na to posunoval, aby mohol tlačiť prívesný vozeň k tunelu.
 
Stanica Medzilaborce
 Výlet k tunelu v Lupkówe
 
Nastúpili sme do vlaku, ktorý mal namierené k tunelu. Po necelom roku opäť osobný vlak na trati smerom do Poľska. Zakúpili sme si spomienkový cestovný lístok a tešili sa na výlet k tunelu, od ktorého sme sa krátko predtým vrátili. Vlak sa naplnil úplne až na ďalších zastávkach. Potom už zostávalo len dúfať, že motorový vozeň M131.1125 si poradí so značným stúpaním na trati k tunelu. Sledovali sme údaje na sklonovníkoch popri trati a konfrontovali sme ich s otáčkami motora. Cesta ubehla rýchlo. Vlak zastavil pred tunelom, aby mohli záujemcovia o fotenie pohodlnejšie vystúpiť. Následne vlak zacúval do tunela. Len čo fotografi zaujali miesto vlak pomaly z tunela vyšiel.
 
Magda pred tunelom
Výlet k tunelu v Lupkówe 
 
Vlak posunuje do tunela
 Výlet k tunelu v Lupkówe
 
Účastníci akcie
Výlet k tunelu v Lupkówe
 
 Magda vychádza pomaly z tunela 1. 
Výlet k tunelu v Lupkówe
 
  Magda vychádza pomaly z tunela 2.
Výlet k tunelu v Lupkówe
 
Magda sa schovala v tuneli
Výlet k tunelu v Lupkówe
 
Záujem o fotoakciu bol značný. Našli sa síce aj takí, čo sa chceli len previezť, ale väčšina si mimoriadnu chvíľu chcela fotograficky zaznamenať. Času nebolo nazvyš. Organizátori chceli s vlakom zacúvať až tesne k slovensko-poľskej hranici, ktorá je v tuneli. S Norom sme preto opäť nastúpili do vlaku. Keď sa vlak z tunela vrátil, nastúpili aj ostatní účastníci akcie, a vlak sa mohol vrátiť do Medzilaboriec. Ľudí postupne ubudlo, lebo domáci vystúpili na zastávke Vydraň a Medzilaborce mesto. Na stanicu v Medzilaborciach sme dorazili pred odchodom riadneho vlaku do Humenného, po ktorom do Košíc vyrážal aj mimoriadny, historický vlak. S Norom sme sa rozhodli odfotiť ho pri mechanickom vchodovom návestidle do stanice Medzilaborce.
 
Návrat do Košíc
Výlet k tunelu v Lupkówe 
  
Do Prešova sme plánovali návrat cez Stropkov, preto sme mali v pláne už len jednu fotozastávku pred obcou Nový Bor. Keď vlak prešiel, nasadli sme do auta a spokojní sme išli domov. Aj keď nebolo letné počasie, výlet k Łupkówskemu tunelu sa vydaril. Bolo síce dosť oblačno, ale našťastie nepršalo. Nakoniec som bol rád, že som Nora nepresvedčil, aby sme do Łupkówa nešli. Počas cesty domov sme sa dohodli, že do Medzilaboriec sa určite vrátime. Z našej sobotnej návštevy Łupkówa a tunela na trati 191 pripravíme samostatný článok. Na záver už tradične nesmie chýbať poďakovanie usporiadateľom, predovšetkým Klubu historických koľajových vozidiel pri RD Haniska pri Košiciach, za zorganizovanie akcie. Fotografie z akcie jazdy k Łupkówskemu sú vo fotoalbume. © Norbert Mondek & Ing. Peter Páteček