Rušeň ČD radu 714 na MSV 2011

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Motorové rušne, Vydané dňa: 05. 10. 2011

Tento týždeň sa v Brne koná Medzinárodný strojárenský veľtrh a Medzinárodný veľtrh dopravy a logistiky. Zájsť do Brna na veľtrh som plánoval už dlhší čas, aj keď zverejnený zoznam vystavovateľov bol chudobnejší. V utorok 4. októbra, som do Brna na veľtrh aj skutočne zašiel. O tom, čo sa na tohtoročnom veľtrhu dalo vidieť je táto krátka fotoreportáž.


Ráno som sa odviezol do Břeclavi, kde som prestúpil na zrýchlený vlak z Hodonína do Brna. Juhomoravský kraj má zavedenú integrovanú dopravu. Za cestovný lístok vo zvýhodnenej cene 62,- Kč som sa odviezol nielen vlakom, ale aj električkou na veľtrh. Lístok IDS som si samozrejme pred nástupom do vlaku označil v automate na stanici. Zrýchlený vlak z Hodonína ide úvraťou, t.j. z Břeclavi odíde opačným smerom, ako do stanice príde. Do Břeclavi vlak doviezol plecháč a pretože som nasadal do predposledného vozňa súpravy v smere na Brno, nevidel som aký rušeň bol pripriahnutý na súpravu z opačnej strany. No keď sme sa pohli, za stanicou vlak začal akcelerovať čo ma zaujalo, pretože zrýchlenie bolo výrazné. V Brne som po vystúpení išiel pozrieť na začiatok súpravy a moje tušenie tieňa sa potvrdilo. Na čele súpravy, ktorá z Brna pokračovala na rýchliku do Prahy, bol rušeň ČD 380.008-3. Rušeň som si samozrejme odfotil, aj napriek tomu, že podmienky na stanici neboli ideálne. Chcem len dodať, že budúcnosť týchto rušňov u ČD je neistá.
 
Univerzálny elektrický rušeň ČD 380.008-3 v Brne hl.n.
 380.008-3 ČD
 
Pomaly som sa presunul na zastávku električiek, spoje smerom na výstavisko sú tento týždeň posilnené, takže interval je skutočne krátky. Pri vchode do BVV som si po registrácii zakúpil zvýhodnený lístok za 200,- Kč a  išiel do areálu. Zamieril som k voľnej ploche medzi výstavnými halami, kde na koľajisku zvykli bývať vystavené železničné exponáty. Tohtoročný veľtrh je však chudobnejší oproti niektorým, ktoré som navštívil v minulosti. Na koľajisku BVV stál jeden (slovom jeden!) rušeň, a okrem tohto rušňa tu nebolo nič. Celkovo, keď som prešiel takmer celý areál a výstavné haly, som konštatoval, že boli aj zaujímavejšie a bohatšie výstavy. Poloprázdne neboli len voľné plochy, ale aj niektoré haly. Zdá sa, že je to dôsledok ťažkého krízového obdobia, a možno aj nedostatočného záujmu firiem, resp. je to tým, že niet čo vystavovať a čím sa pochváliť.
 
Takmer prázdna výstavná plocha
BVV
 
BVV
 
Motorový rušeň ČD 714.010-6 na zemný plyn
 
Vystavený motorový rušeň ČD 714.010-6 nie je prvým rušňom na zemný plyn od spoločnosti Vítkovice Doprava, a.s. Už v rokoch 2009-2010 táto spoločnosť vykonala rekonštrukciu, ktorej výsledkom bol motorový rušeň 703.821-9 s pohonom prestavaním na CNG (stlačený zemný plyn). Výkon tohto rušňa je 180 kW. Tento rušeň získal ocenenie v súťaži „Dopravní stavba, technologie a inovace roku 2010“ hlavnú cenu v kategórii „Výrazné inovace dopravných prostředků“.
 
Ocenenie za rušeň 703.821-9
 BVV
 
Motorový rušeň 714.010-6 je štvornápravový rušeň na stlačený plyn (CNG) s výkonom 520 kW určený pre stredne ťažký posun a ťahanie ľahkých vlakov. Usporiadanie náprav je Bo’Bo’. Predpokladaný akčný rádius na jedno naplnenie nádrže, resp. fliaš je 510 km. Rušeň dosahuje maximálnu rýchlosť 90 km/h.
 
Motorový rušeň ČD 714.010-6
 ČD 714.010-6
 
Vývoj rušňa stál 55 mil. Kč a na realizácii sa okrem a.s. Doprava Vítkovice, podieľali Výskumný Ústav Železniční, a.s., a České dráhy, a.s. Upravenou konštrukciou pôvodného rušňa ČKD sa podarilo získať priestor pre uloženie oceľových fliaš so zemným plynom s priemerom 360 mm. V rušni sú umiestnené dva motory TEDOM TG 250 AV. Prenos výkonu je elektrický AC/DC. Trakčné motory sú jednosmerné, pravdepodobne pôvodné. Škoda, že počas mojej návštevy pri rušni nebol z výrobnej spoločnosti nikto, takže viac informácií a podrobnosti o riadení rušňa som nemohol získať.
 
Technické údaje
 
Pôvodný výrobca:
ČKD Praha
 
Rekonštruoval:
Vítkovice Doprava, a.s.
 
Rok výroby/výrobné číslo:
1995/16805
 
Rok rekonštrukcie:
2010/2011
 
Rozchod:
1 435
mm
Usporiadanie náprav:
Bo‘Bo‘
 
Dĺžka cez nárazníky:
14 450
mm
Šírka skrine:
3 100
mm
Výška skrine nad TK:
4 450
mm
Vzdialenosť otočných bodov:
7 600
mm
Rázvor podvozkov:
2 400
mm
Hmotnosť:
64
t
Hmotnosť na nápravu:
16
t
Maximálna rýchlosť:
90
km/h
Trvalý výkon:
520
kW
Typ motorov:
2x TEDOM TG 250 AV
 
Prenos výkonu:
elektrický AC/DC
 
Palivo:
zemný plyn
 
Zásoba paliva:
vodný objem 3 430
CNG 479
pri tlaku 200
l
kg
bar
Akčný rádius:
510
km
 
Zásobník paliva
ČD 714.010-6 
 
Podvozok rušňa
 ČD 714.010-6
 
Ťažné a narážacie ústrojenstvo
ČD 714.010-6 
 
Označenie rušňa ČD 714.010-6
 ČD 714.010-6
  
Hlavné výhody použitia zemného plynu sú z ekologického hľadiska a vyplývajú zo samotného chemického zloženia. Zemný plyn je zložený z 98% metánu (CH4) s priaznivým pomerom uhlíka a vodíka (1:4). Vozidlá na zemný plyn preto produkujú do ovzdušia podstatne menej škodlivín, ako vozidlá s motormi spaľujúcimi napr. naftu. Nejde len o zníženie emisií skleníkového plynu CO2, ale tiež o zníženie rôznych karcinogénnych škodlivín. Taktiež, spaliny zemného plynu neobsahujú ani oxid siričitý (SO2). Pri využití zemného plynu nehrozia prípadné úniky paliva a kontaminácia pôdy, ako je to napr. pri nafte. Okrem tohto, motory spaľujúce zemný plyn majú tichší chod. Výrobca tiež udáva, že vozidlá na zemný plyn sú bezpečnejšie, než vozidlá na benzín, naftu alebo LPG, čo vyplýva z fyzikálnych vlastností zemného plynu a zo skúseností z prevádzky. Použité tlakové nádoby sú vyrobené z bezpečných materiálov a podrobené sú náročným skúškam, najmä skúške odolnosti pri náraze, požiari a zvýšenému tlaku.
 
Motorový rušeň ČD 714.010-6 z rôznych strán
zaujme aj svojim farebným kvietkovým náterom
 ČD 714.010-6
 
ČD 714.010-6
 
ČD 714.010-6
 
ČD 714.010-6
 
Výrobca udáva ako ďalšiu výhodu napr. nižšiu cenu zemného plynu oproti cenám nafty alebo benzínu. Myslím si však, že sa dá predpokladať, že v prípade väčšieho rozšírenia pohonov CNG sa zvýši aj cena zemného plynu.
 
Zvýšený počet rušňov na CNG sa na našich tratiach ani v budúcnosti asi nedá očakávať, ale celkom istotne ide o zaujímavý technický kúsok z prostredia železničnej dopravy.
 
Po prejdení skoro všetkých výstavných hál som svoju návštevu ukončil a vybral som sa na hlavní nádraží v Brne, aby som sa mohol odviesť do Břeclavi. Po nastúpení do električky som si označil cestovný lístok za 62,- Kč, ktorý som si predtým prezieravo kúpil na stanici v Brne. Na tento lístok vo zvýhodnenej cene som cestoval nielen električkou v Brne, ale aj vlakom až do Břeclavi bez toho, aby som si musel kupovať nejakú preukážku na zľavu. A o tom to je, priatelia.
 
Spracované podľa informácií uverejnených v propagačných materiáloch a na internetovej stránke výrobcu Vítkovice Doprava, a.s. 

Foto © autor