Table './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_session' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired Železničné.info

Zimná pohľadnica zo Štrby

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Fotoreportáže, Vydané dňa: 05. 03. 2013

V poslednom období mám akútny nedostatok voľného času. Žiaľ, prejavuje sa to aj na stránkach magazínu Železničné.info. Je to však prechodný stav, ktorý čoskoro pominie. Pretrvávajúce slnečné počasie v posledných dňoch ma aj napriek iným povinnostiam vylákalo k trati. Chcel som urobiť pár zimných záberov a keďže v nižšie položených miestach už nie je súvislá snehová pokrývka rozhodol som sa pre výlet pod Tatry.


Ráno som vyrazil z domu s tým, že stihnem vyfotiť prvé IC z Bratislavy. Moje plány sa však zmenili v momente, keď som sa zníženou rýchlosťou prepletal pomedzi výtlky na hlavnej ceste tzv. I. triedy. Uvedomil som si, že som mal vyraziť predsa len o čosi skôr. V Poprade som si dal krátku prestávku. Zistil som, že R 601 Váh mešká asi 20 minút. Rozhodol som sa naň počkať na zastávke Lučivná. Ešte pred rýchlikom prešiel nákladný vlak smerom na Štrbu, na konci ktorého bol na postrku rušeň radu 363.
 
Rušeň Cargo 363.088 na postrku nákladného vlaku
Vlak
 
361.004 na R 601 Váh
Vlak
 
Keď prvý rýchlik z Bratislavy do Košíc prešiel zamieril som na Štrbu. Čakajúc na vlaky od Košíc som sa kochal pohľadom na naše pocukrované veľhory. Aj v okolí Štrby bolo dosť snehu, všetko bolo biele, až oči rezalo. Marcové slnko už celkom príjemné hrialo, ale trochu pofukovalo. Na oblohe nebolo ani jedného mráčika. V takej idyle som počkal na IC z Košíc. Za ním išli dva nákladné vlaky s ucelenými súpravami vozňov Eas, ktoré mi spríjemnili čakanie na rýchlik Liptov a pražský expres Košičan. 
 
IC 502 Gerlach so 363.145 na čele
Vlak
 
2+1 Pn s rušňami 131
Vlak
 
Vlak
 
Vlak
 
Na R 606 Liptov bol rušeň 362.003
Vlak
 
Expres 120 Košičan s rušňom ČD 162.064
Vlak
 
Keď expresný vlak do Prahy prešiel, prešiel som aj ja na opačnú stranu. Dostať sa z hlavnej cesty k trati sa dalo len po vlastných. Snehu bolo dosť, našťastie jeho povrch bol dosť pevný. Zrejme vietor a slnko vytvorili na povrchu snehovej pokrývky hrubú škrupinu, po ktorej sa dalo chodiť, aj keď miestami sa nohy prebárali hlbšie. Pomaly som prišiel na známe miesto, kde som počkal na ďalšie vlaky.
 
Rýchlik R 603 Čingov ťahal ďalší rekonštruovaný rušeň 361.005
Vlak
 
Na IC 503 Gerlach sa objavil ufúľaný Hugo
Vlak
 
Os 7817 Žilina – Košice
Vlak
 
Po prejdení rýchlika, IC a osobného vlaku som sa pobral pešo k ceste, kde som odstavil auto. Pomaly som sa presunul na predchádzajúce miesto. Počkal som na ďalší rýchlik do Bratislavy. Keď rýchlik Spišan prešiel, zamieril som do Važca. Chcel som vyfotiť ešte IC 504 Rysy. No nakoniec som sa z Važca vrátil naspäť na Štrbu. Slnko sa medzitým presunulo takže svietilo už na čelo rušňa, no napriek tomu sa mi toto miesto páčilo viac. Keďže biely sneh dosť ťahal oči, rozhodol sa ísť domov. Kráčajúc pomaly povedľa trati som vyfotil ešte elektrickú poschodovú jednotku na osobnom vlaku zo Žiliny do Košíc.
 
R 608 Spišan so slivkovou 362.008
Vlak
 
Ďalší nákladný vlak s dvojičkou na čele 
Vlak
 
IC 504 Rysy s 350.007
Vlak
 
EPJ radu 671 na ďalšom Os zo Žiliny do Košíc
Vlak
 
Cestou domou som mal neplánovanú zastávku pred Svitom, kde som vyfotil ešte R 610 Považan. Na čele rýchlika bola kakadu gorila 350.008.
 
350.008 na R 610 Považan
Vlak
 
Spokojný s výletom som potom zamieril rovno domov. Fotografie budú priebežne pridané do príslušných fotoalbumov. © autor