Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 24.03. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Redakcia
Zrodil sa web...
Peter, 27.09.2007 (5827 prečítané)

     Tieto slová som si prečítal nie tak dávno, keď som si otvoril internetovú stránku jedného nadšenca pre železnicu. Vtedy vo mne skrsla myšlienka, že niečo podobné si môžem vytvoriť aj ja. Nie som síce programátor, ale chcel som vytvoriť web, ktorý bude dostatočne dynamický a umožní aj návštevníkom vyjadriť svoj názor na dianie na železnici.

Existuje html, php, asp, xml a mnoho iných produktov a ich skratiek, ktoré laikovi veľa nehovoria, ale nedávno som objavil už hotový redakčný systém phpRS, ktorý je vytvorený v jazyku php. Keď som sa s ním bližšie oboznámil, zistil som, že spĺňa moje predstavy najlepšie. Navyše je tento redakčný systém phpRS voľne k dispozícii každému záujemcovi. Preto sa chcem v prvom rade poďakovať autorom tohto phpRS redakčného systému, že tento redakčný systém vytvorili a dali ho nezištne k dispozícii iným.

Vítam Vás na stránkach Železničné.info, na stránkach o železniciach na Slovensku. Zatiaľ tu toho veľa nie je, no snáď časom pribudnú ďalšie informácie. Vytvorená bola len „kostra“ toho, o čom budú stránky Železničné.info. Nepracujem na železnici, železnica je moje hobby, ktorému sa venujem vo voľnom čase. Preto nečakajte každodenné najčerstvejšie informácie. Skôr to budú reportáže a postrehy z mojich potuliek po železničných tratiach, ktoré budú samozrejme doplnené nejakými fotografiami.

Asi po mesačnej práci vo voľnom čase sú tieto stránky o železniciach na Slovensku na svete. Nie náhodou som sa pre ich zverejnenie rozhodol pre deň 27. september. Pýtate sa prečo? Nuž, pretože v tento deň železničiari na Slovensku oslavujú svoj Deň železničiarov! Takže všetkým železničiarom blahoželám k ich sviatku a k blahoželaniu pripájam malú traťovú kyticu.  
 

A prečo sa Deň železničiarov oslavuje 27. septembra? To si môžeme spoločne pripomenúť výňatkom z článku, ktorý nájdete v archíve na internetovej stránke Železníc Slovenskej republiky:

„Deň železničiarov sa už dlhé roky oslavuje 27. septembra. Prečo je to práve tento dátum? Aká je jeho tradícia? Ako každá dejinná udalosť aj história ”nášho dňa” je veľmi zaujímavá. Deň železničiarov pripadá na 26. septembra. Jeho korene siahajú do roku 1954, keď sa 18. augusta na Pražskom hrade uskutočnila prvá celoštátna konferencia železničiarov. V augustovom termíne sa Deň železničiarov slávil až do roku 1963. Potom, aby sa nenarušovala príprava železnice na zimnú prevádzku, sa termín presunul na 23. a neskôr na 26. septembra.

Keď sa vedenie ŽSR rozhodovalo, kedy oslavovať Deň železničiarov, hľadal sa termín, ktorý by súvisel s históriou železníc na Slovensku. O túto poctu sa uchádzalo päť najvýznamnejších pamätihodných udalostí v dejinách slovenských železníc: 27.9.1840 – otvorenie prvého úseku konskej železnice Bratislava – Svätý Jur (konská železnica bola prvou verejnou železnicou nielen na Slovensku ale v celom bývalom Uhorsku, 1.11.1846 – otvorenie konskej železnice Bratislava – Sereď v konečnej dĺžke, 20.8.1848 – otvorenie prvého úseku parostrojnej železnice na území Slovenska (Marchegg – Devínska Nová Ves – Bratislava), 16.12.1850 – otvorenie prvej magistrálnej parostrojnej železnice na území Slovenska (Viedeň – Budapešť cez Bratislavu), 30.9.1993 – prijatie prvého zákona o ŽSR (č. 258/1993 Zb.).

ŽSR pri ďalšom posudzovaní návrhov brali do úvahy skutočnosť, že septembrovú tradíciu osláv meniť nebudú, a tak sa v užšom finále stretli už iba dvaja kandidáti. Nakoniec zvíťazil dátum otvorenia prvého úseku konskej železnice.“.


Svoj názor na vznik týchto stránok a na ich plánovaný obsah môžete vyjadriť aj v ankete!


Home