Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 20.09. 2021
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Elektrick������������������������ jednotky
Pendolína v Česku vyšetrujú pre všeobecné ohrozenie
admin, 31.10.2007 (7069 prečítané)

Praha - České štátne zastupiteľstvo preveruje prevádzku rýchlovlakov pendolino kvôli podozreniu zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia.

Rýchlovlaky majú na niektorých miestach železničné problémy v komunikácii so zabezpečovacími zariadeniami. Informovala o tom v utorok televízia Nova. Pendolína sú české rýchlovlaky, ktoré okrem českých vnútroštátnych liniek spájajú aj Bratislavu a Prahu. Od decembra minulého roka premávajú na tejto trati obojsmerne jedenkrát denne.

Koľajnicové senzory fungujú zle

Televízia sa odvoláva na interný dokument Českých dráh, podľa ktorého zle pracujú napríklad koľajnicové senzory, signalizujúce prehriatie a nebezpečenstvo požiaru.

"Môže dôjsť k tomu, že ten senzor nepracuje tak, ako má. To znamená, že môže vyhodnotiť, že niečo nie je v poriadku, aj keď to v poriadku je," povedal televízii hovorca dráh Ondřej Kubala.

Dráhy preto nariaďujú výpravcom, aby vlak nezastavovali, aj keď senzor hlási problém. České dráhy tiež pripúšťajú, že zle fungujú niektoré senzory na jednej z náhradných tratí pre pendolina.

V týchto miestach musia strojvodcovia podľa interného nariadenia dráh vypnúť motor a ísť takzvaným samospádom. Odborníci oslovení Novou považujú interné nariadenia Českých dráh za problematické.

Znížený bezpečnostný štandard

"Určite sa tým znižuje bezpečnostný štandard," povedal televízii železničný expert pôsobiaci v Bruseli a bývalý generálny inšpektor Zdeněk Žák. Prevádzkou vlakov pendolino sa polícia v Česku zaoberala už niekoľkokrát. Nikdy ale nikoho z konkrétneho trestného činu neobvinila.

Dráhy: Cestujúci nie sú ohrození

Bezpečnosť cestujúcich nie je podľa Českých dráh ohrozená. Dráhy sa proti reportáži ohradili - vraj bola zámerne zmanipulovaná, aby poškodila dobré meno spoločnosti. "Informácie, že si vlaky na množstve miest nerozumejú so zabezpečovacím zariadením, je úplne nepravdivá," uviedol hovorca Kubala.

Problematiku senzorov podľa neho redaktor Novy skreslil, Kubalove výpovede vytrhol z kontextu a zamlčal dôležité fakty. České dráhy považujú reportáž za klamlivú a chystajú sa brániť súdnou cestou.

Zdroj: ČTK | 23:12 | 30.10.2007 | Aktualizované |

http://aktualne.centrum.sk/domov/doprava-a-bezpecnost/clanek.phtml?id=1145301&tro6531_1_0

Súvisiace články:
České dráhy se brání proti lživé reportáži TV nova, podaly trestní oznámení a žalobu (15.11.2007)
ČD dnes podnikly první kroky vůči TV NOVA kvůli odvysílání lživé reportáže o pendolinech (02.11.2007)
Stanovisko Českých drah ke lživé a zmanipulované reportáži TV NOVA (31.10.2007)


Home