Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 24.02. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 170-174
Z archívu: Spomienka na hradlo Kremenisko
Peter, 22.11.2007 (32003 prečítané)

   Keď sa povie hradlo Kremenisko, väčšine sa v pamäti hneď vybavia mechanické návestidlá, medzi ktorými leží 37 metrov kratučký tunel Turček.   Pripomeňme si touto spomienkovou fotoreportážou stav, aký bol v Turčeku nie tak dávno. Dnes by sme mechanické návestidlá a závory už na tomto mieste nenašli, pretože hradlo Kremenisko bolo zrušené.

V duchu hesla, "čo môžeš odfotiť dnes, neodkladaj na zajtra", som sa kedysi vybral do Kremnických hôr, aby som navštívil jedno z mnohých fotogenických miest našich tratí. Hradlo Kremenisko patrilo medzi tie najkrajšie.


S krásnym prírodným prostredím a zaujímavými železničnými objektmi sa tu spájala história našich železníc. Myslím si, že toto miesto bolo priam nasiaknuté esenciou nostalgie. Prirodzene, že hradlo Kremenisko bolo silným magnetom pre milovníkov železnice a rajom pre fotografov.


Hradlo Kremenisko sa nachádzalo v obci Turček a rozdeľovalo asi 10 kilometrový úsek železničnej trate medzi Kremnickými Baňami a Hornou Štubňou na dva oddiely.


Železničná stanica Kremnické Bane leží v nadmorskej výške 775 metrov. Keďže výškové prevýšenie medzi stanicami Kremnické Bane a Horná Štubňa je veľké, je trať rozvinutá a vedie nad údolím, ktorom leží obec Turček.
(Náhled obrázku)
Náhľad obrázku
(Original 321292b)

center>V časti Horný Turček sa oblúkom dostáva na opačnú stranu údolia, pričom železničná trať prechádza tunelom pomenovaným podľa obce.


Práve tu sa nachádzalo hradlo Kremenisko, z ktorého hradlár obsluhoval dve oddielové mechanické návestidlá a mechanické závory ležiace v km 266,464, v tesnej blízkosti domčeka hradlára.


Žiaľ, v lete tohto roku, bolo hradlo Kremenisko zrušené. Oddielové mechanické návestidlá boli zdemontované a mechanické závory na spomínanom priecestí boli nahradené svetelným zabezpečovacím zariadením bez závor

(Náhled obrázku)
Náhľad obrázku
(Original b)

enter>
zastávka Turček - výpravná budova

Ďalšie fotografie z Turčeka si môžete pozrieť vo fotogalérii.


Foto: © autor

Súvisiace články:
OZ Kamenica bojuje o Starú Kremničku (27.05.2012)
Železničná stanica Stará Kremnička (05.05.2012)
So Šlachtičnou do Kremnice (05.06.2011)
Mimoriadna zmena na trati Horná Štubňa – Diviaky (27.08.2010)
Trať 171: Zvolen os.st - Hronská Dúbrava - Kremnica - Horná Štubňa - Diviaky (27.09.2007)


Home