Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 19.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 100-101
Druhý Bratislavský (Lamačský) tunel opäť v prevádzke
Peter, 21.04.2008 (34844 prečítané)

  Asi pred mesiacom som Vás informoval o prebiehajúcej rekonštrukcii jedného z dvoch Bratislavských železničných tunelov. Rekonštrukcia sa týkala železničného spodku a zvršku v druhom (tzv. krivom) tuneli. Oprava tunela mala byť hotová do konca roku 2007.

To, že panely dočasnej príjazdovej komunikácie k tunelom boli odstránené som zaregistroval aj z autobusu MHD už skôr. Dnes, hneď po príchode k tunelom som zistil, že druhý (tzv. krivý) tunel je naozaj v prevádzke. Kým som sa dostal úplne k nemu musel som počkať na prechod viacerých osobných a nákladných vlakov, z ktorých niekoľko išlo už cez rekonštruovaný tunel.

Vtáčí pohľad na priestor pred tunelom na Lamačskej strane


Elektrický rušeň radu 240 na čele nákladného vlaku

Oba Bratislavské (Lamačské) železničné tunely sú najstaršie tunely na Slovensku, a navyše ležia na dôležitej železničnej trati 100 do Viedne, resp. 110 do Kútov. Pred nedávnom prebiehala rekonštrukcia prvého tunela, ktorá sa týkala výmurovky a trolejového vedenia. V druhom tuneli bol rekonštruovaný len železničný spodok a zvršok. Pôvodný bol odstránený a nahradený novým. Na vybetónovaný podklad boli položené oceľové Y podvaly, ktoré neboli zaliate žiadnym betónom, resp. asfaltobetónom ani na jednej strane tunela.

Oceľové podvaly na betónovom podklade - Lamačská strana


Oceľové podvaly na betónovom podklade - strana hlavnej stanice

Bol som sa pozrieť aj z druhej strany tunela portál od hlavnej stanice. Na oboch stranách sa pred tunelom nachádza krátky "prechodový úsek", v ktorom sú podvaly skutočne zaliate betónom. Na tomto úseku je spojenie zosilnené ďalšími dvomi koľajnicami upevnenými sčasti na trati pred spomínaným prechodovým úsekom.

Úsek s vloženými koľajnicami na Lamačskej strane


Úsek s vloženými koľajnicami na strane hlavnej stanice

Aj keď vlaky cez druhý tunel naozaj chodia, myslím si, že práce boli len prerušené kvôli zimnému obdobiu. Naznačujú to napr. vedľa koľaje (voľne) položené akési žlaby a ďalšie nedorobky, ktoré je vidieť aj na fotografiách. Práce na dokončení budú pokračovať asi až na jar. Potom sem opäť zájdem, a prinesiem aktuálne informácie.

Lamačský portál rekonštruovaného tunela


Portál na strane hlavnej stanice

DOPLNENÉ: Ako som sľúbil, využil som nedeľné jarné počasie a okrem iného som zašiel k tunelom zo strany hlavnej stanice. Tak ako som predpokladal, práce boli medzičasom dokončené. Žľaby boli osadené a zabetónované napevno a všetky "nedorobky" z poslednej návštevy boli preč. Zopár fotografií z 20.4.2008 som doplnil do fotoalbumu.

Nový železničný zvršok v tuneli

Fotografie z rekonštrukcie a súčasného stavu druhého Bratislavského (Lamačského) tunela si môžete pozrieť vo fotoalbume. Foto: © Ing. Peter Páteček

Súvisiace články:
Z Archívu: Keď okuliarniky do Viedne chodili (17.08.2010)
Zastávka Bratislava-Železná studienka a Červený most (22.04.2010)
Železničná stanica Bratislava–Lamač (17.03.2010)
Z archívu: Odklonové povodňové vlaky 2006 (14.02.2009)
160 rokov železničnej trate z Gänserndorfu do Bratislavy (20.08.2008)
Oprava druhého Bratislavského tunela finišuje (11.12.2007)
Trať 100: Bratislava hl.st. - Devínska Nová Ves - Marchegg ÖBB - Viedeň ÖBB (27.09.2007)


Home