Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 24.02. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Redakcia
Vyhodnotenie ankety - železničné priecestie na Ivanskej ceste v Bratislave
Peter, 21.01.2008 (8148 prečítané)

 Na železničnom priecestí na Ivanskej ceste v Bratislave sa stalo hodne zrážok áut s vlakmi, nie je načase to zmeniť? Najprv chcem poďakovať všetkým, ktorí v ankete vyjadrili svoj názor. Ako teda dopadla anketa, v ktorej hlasovalo 68 návštevníkov magazínu Železničné.info?

Železničné priecestie v Bratislave na Ivanskej ceste poznajú mnohí domáci vodiči. Aby sa s ním oboznámili aj tí ostatní, trochu ho popíšem. Dávnejšie som neďaleko býval a cez toto priecestie som denne prechádzal. V tom čase bola táto časť mesta takmer perifériou. Cesta vedúca na letisko, podstatne menšou hustotou dopravy ako dnes, tu križuje dve železničné trate. Trať 131 z Bratislavy do Komárna je jednokoľajná. Neskôr pribudla nová dvojkoľajná trať 132 zo stanice Bratislava-Nové Mesto do stanice Bratislava ÚNS. Na tomto úseku idú obe trate súbežne vedľa seba. Takže cesta sa tu križuje tromi koľajami. Hustota dopravy sa zvýšila po vybudovaní železnično-diaľničného mosta a predĺžením železničnej trate do Petržalky. Došlo tak k obnoveniu železničného spojenia s touto mestskou časťou Bratislavy a spojenia s Maďarskom. Neskôr sa vybudovalo aj nové železničné spojenie z Petržalky cez Kittsee do Rakúska. Železničná doprava tak na trati 132 zhustla.

Železničné priecestie na Ivanskej ceste v Bratislave

Železnice Slovenskej republiky nedávno zverejnili plány, podľa ktorých sa majú v meste postaviť ďalšie železničné stanice a zastávky. V spolupráci s BID je snaha vytvoriť nosný dopravný systém, ktorý by mohol byť základom pre výkonnú sieť mestskej hromadnej dopravy. Nezanedbateľným faktom je vybudovanie železničného spojenia s letiskom. Okrem prepojenia s Petržalkou sa uvažuje aj s prepojením s traťou 132 smerom na stanicu Bratislava-Nové Mesto. Realizácia týchto plánov znamená zvýšenie železničnej dopravy na tejto trati, čo negatívne ovplyvní cestnú dopravu cez železničné priecestie.

Mapa prepojenia železničnej trate s letiskom

Niekoľko rokov dozadu bola Ivanska cesta miestnou komunikáciou. Končila na letisku. Cez Galvaniho ulicu je spojená s Rožňavskou. To už však dávnejšie neplatí. Vybudovali sa v tejto lokalite nové nákupné a spoločenské centrá, kam chodia obyvatelia a návštevníci nakupovať a relaxovať. Po vybudovaní diaľničného obchvatu sa aj na Ivanskej a Galvaniho vybudovali privádzače na diaľnicu. Z mestskej ulice sa v podstate stala výpadovka z mesta. Tiež letisko v Bratislave v posledných rokoch prepravuje podstatne viac cestujúcich. Skrátka, cestná doprava je tu dnes podstatne hustejšia než pred pár rokmi.


To bolo také krátke zamyslenie pred vyhodnotením ankety. Poďme sa pozrieť na výsledky. 23 návštevníkov magazínu Železničné.info, ktorí v ankete hlasovali, si myslí, že postačí, keď budú vodiči rešpektovať výstražné zariadenie! Iste, dalo by sa súhlasiť s týmto tvrdením, avšak realita je iná. Nebudem skúmať príčiny, ale v roku 2007 došlo na železničných priecestiach k 388 nehodám a zomrelo pri nich deväť ľudí.


Dvanásť návštevníkov hlasovalo aspoň za závory. Existencia závor pri prechode vlaku síce predlžuje čas a priecestie je uzavreté dlhšiu dobu, ale keby tu boli nainštalované závory, možno by sa zabránilo viacerým tragédiám, ktoré sa na tomto priecestí už stali. Nedávno som informoval o nainštalovaní závor na priecestí v Jarovciach, na ktorom sa taktiež stalo niekoľko tragických nehôd.

Situácia na železničnom priecestí po prechode vlaku

Až 33 návštevníkov si myslí, že by bolo vhodné mimoúrovňové križovanie! Nuž, priznám sa, že aj ja som hlasoval za túto možnosť. Dokonca si myslím, že v budúcnosti bude mimoúrovňové križovanie nevyhnutnosťou. Stačí sa aj dnes na chvíľu postaviť neďaleko a sledovať situáciu. Počas mojej krátkej návštevy tu prešli dva dlhé nákladné vlaky. Pred priecestím sa na oboch stranách behom krátkeho času nakopilo množstvo áut. Bola sobota popoludní. Nuž, nechajme sa prekvapiť. Pozitívne je, že 66% respondentov ankety si myslí, že s týmto železničným priecestím je potrebné niečo urobiť. Záverom však chcem ešte raz poďakovať všetkým hlasujúcim.

Home