Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 24.03. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 170-174
Oprava cestného dreveného nadjazdu v Prakovciach
Peter, 07.06.2008 (4977 prečítané)

 Minule som v televízii videl reportáž z Prakoviec, kde prebieha rekonštrukcia cestného nadjazdu nad železničnou traťou 173 z Červenej Skaly do Margecian. Keďže som išiel zhodou okolností tadiaľ, a dokonca som cez rekonštruovaný most prechádzal, zastavil som sa na chvíľu, aby som prebiehajúcu rekonštrukciu zachytil objektívom.

Možno si poviete, že cestných nadjazdov nad železničnými traťami je veľa. Ale tento cestný nadjazd nad traťou 173 v Prakovciach sa vyznačuje tým, že je drevený. A to je 21. storočie. Samozrejme, že niekedy sa mosty bežne stavali z dreva, ktoré bolo lacným a na Slovensku skoro všade dostupným stavebným materiálom.

Vchodové návestidlo a za ním rekonštruovaný nadjazd

„Drevená cesta“ bude minulosťou

Ale tie doby sú už dávno preč, teda až na tento jeden v Prakovciach, ktorý je na ceste II/546. Rekonštrukciu vykonávajú Inžinierske stavby Košice. Keďže pod nadjazdom ide železničná trať, majú vlaky v tomto úseku nariadenú pomalú jazdu. Stavbu komplikuje aj terén, pretože križovanie železničnej trate a cesty je v kopci. Cestná doprava je v oboch smeroch riadená signalizačným zariadením. Po rekonštrukcii sa zmenia k lepšiemu nielen parametre cestného nadjazdu, ale aj bezpečnosť cestnej dopravy a samozrejme aj železničnej dopravy.

Stavenisko

Autobus opatrne prechádza cez drevený nadjazd

Ak sa niekedy v budúcnosti vyskytnem v Prakovciach, určite sa tu zastavím, aby som si nový nadjazd nad traťou 173 z Červenej Skaly do Margecian odfotil.

Fotografie z rekonštrukcie si môžete pozrieť vo fotoalbume. Foto: © Ing. Peter Páteček

Home