Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 30.03. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Fotoreport������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������������e
Reportáž z X. ročníka medzinárodnej súťaže pretekov parných rušňov veteránov "GRAND PRIX SLOVENSKO 2008" vo Zvolene
Peter, 15.09.2008 (6507 prečítané)

 V sobotu 13. septembra 2008 sa vo Zvolene uskutočnil X. ročník medzinárodnej súťaže pretekov parných rušňov - veteránov "Veľká cena Slovenska" alebo "GRAND PRIX SLOVENSKO". Z akcie, ktorá prilákala množstvo divákov, som pre Vás pripravil krátku fotoreportáž. Upozorňujem, že pripravujem aj v súvislosti s touto akciou, jedno menšie prekvapenie, no všetko chce svoj čas. Zatiaľ aspoň pár postrehov a niekoľko fotografií. Doplnené video v sekcii Multimédia!
 

Slovenské železničné spoločnosti ŽSR, ZSSK a ZSCS, Klub historickej techniky pri RD Zvolen v spolupráci s ďalšími klubmi a mestá Zvolen a Banská Bystrica v spolupráci s ďalšími organizáciami pripravili pre milovníkov železníc, parných rušňov a všetkých vlakofilov lahôdku v podobe desiateho ročníka divácky veľmi atraktívnej a príťažlivej súťaže. Súťaž pretekov malých parných rušňov - veteránov Grand Prix Slovensko každoročne priláka množstvo divákov. Tohtoročný jubilejný X. ročník bol organizovaný pod záštitou ministra dopravy, pôst a telekomunikácií SR Ing. Ľubomíra Vážneho, ktorý sa akcie osobne zúčastnil a súťažiacim po ukončení súťaže odovzdal cenné trofeje. K vynikajúcej atmosfére bezpochyby prispelo aj krásne slnečné počasie. 
 
Mimoriadny parný vlak do Banskej Bystrice

 
 Ja som sa do Zvolena vybral v sobotu ráno. Najprv som pod Zvolenským zámkom počkal na mimoriadny parný vlak do Banskej Bystrice, na čele ktorého bol rušeň 464.001 Ušatá. Potom som sa pomaly presunul do rušňového depa, ktoré bolo otvorené pre verejnosť. Tu sa predpoludním mala konať malá módna prehliadka súťažiacich malých parných rušňov. Kedže času bolo dosť prechádzal som sa ako väčšina návštevníkov po rušňovom depe. Prichádzal čas prehliadky, tak som sa presunul k jednej z dvoch toční, ktoré sú vo Zvolenskom depe. Tu boli vystavené nielen sútiažiace parné rušne, ale ja ďalšie motorové rušne a vozne, ktoré boli obliehané zvedavými malými aj veľkými obdivovateľmi. 
 
Rušňové depo Zvolen


Rušeň PKP TKt 48.191

 
 Nastal čas pre slávnostnú chvíľu, oficiálne otvorenie pripadlo generálnemu riaditeľovi Železničnej spoločnosti Cargo, a.s. Nasledovalo vystúpenie mažoretiek, ktoré svoje umenie predviedli priamo v jame točni. Potom nasledovala rušňoparáda na točni. Lenže ako prvý exponát sa predviedol ako prekvapenie novozrekonštruovaný motorový rušeň T 466.0253 Pielstick, ktorý bol po celý čas schovaný pred zrakmi návštevníkov v hale rotundy. Potom už nasledovala prehliadka súťažiacich malých parných rušňov. Tento rok ich bolo spolu sedem. Žiaľ, posádka z Veľkej Británie sa pre problémy s Eurotunelom nedostavila. 
 
Motorový rušeň T 466.0253 Pielstick
 
 
Postupne sa predviedli posádky Luxemburska s rušňom Energie, Maďarska s rušňom 22.034, Poľska s rušňom TKt 48.191, Českej republiky s rušňom 423.041. Potom to boli slovenské posádky s rušňami 310.433, 422.0108 a 331.037. 
 
Parný rušeň "Energie" z Luxemburska


Maďarský rušeň 22.034

Poľský rušeň TKt 48.191
 
 
Po rušňoparáde sa súťažiace rušne presunuli do nákladnej stanice, kde sa o 13,00 hod. mala začať očakávaná súťaž. Do nákladnej stanice sa presunuli aj v depe zúčastnení diváci. Prvý perón a nadchod nad koľajiskom bol zaplnený do posledného miesta, niektorí neváhali a vyliezli aj na prístrešok staničnej budovy, aby mali dobrý výhľad na súťaž. 
 
Mimoriadny parný vlak z Banskej Bystrice na čele s Papagájom 477.013


Mimoriadny parný vlak z Kriváňa na čele so Šlachtičnou 475.196

 
 Pred samotným začiatkom súťaže do nákladnej stanice dorazili dva mimoriadne parné vlaky, jeden z Banskej Bystrice na čele s rušňom 477.013 Papagáj a druhý z Kriváňa na čele s rušňom 475.196 Šlachtičná. Takže okrem malých rušňov sa v tento deň predviedli aj tri veľké parné rušne.
 
Súťažiace parné rušne na štartovacej čiare


Slávnostné otvorenie súťaže Grand Prix Slovensko 2008
ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ing. Ľ. Vážnym


Mažoretky sú stálou súčasťou programu súťaže Grand Prix Slovensko


Pred 13.00 hodinou sa súťažiace rušne zoradili na štartovaciu čiaru odkiaľ motorová drezína do areálu stanice priviezla ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ing. Ľubomíra Vážneho, ktorý súťaž Grand Prix Slovensko 2008 otvoril. Nasledovalo predstavenie poroty a posádok a krátke vystúpenie mažoretiek. Potom to začalo. Posádky súťažili v spoločných disciplínach, ale aj jednotlivo. Najprv to bola spoločná disciplína šprint na 100 metrov s odvetou. Nasledovali jednotlivé disciplíny anglická pošta a pivo na spojnici. Potom opäť spoločný šprint s presnosťou zastavenia. Pomsta indiánov, dámy na koľajniciach a novodobí rytieri, to boli jednotlivé disciplíny, ktoré súťažiace posádky s väčším alebo menším úspechom absolvovali. Na záver ako vždy nasledovala prémiová disciplína, odkotúlať súdok piva na koľajnici naozaj nie je také jednoduché. Súťažiaci aj diváci sa skutočne bavili. Po ukončení súťažných disciplín začala medzinárodná jury vyhodnocovať výsledky, aby mohol byť vyhlásený víťaz. Ale vo Zvolene vyhrali všetci, čo sa zúčastnili!
 
Súťaž v plnom prúde


Prémiová disciplína - kotúľaj sa súdok...

Tak o tieto cenné trofeje sa dnes súťažilo


Víťazi zo Zvolena
Sláva víťazom, česť porazeným!


Víťaz prémiovej disciplíny získal plnú prepravku piva Urpiner


Po slávnostnom vyhlásení víťazov sa nákladná stanica pomaly začala vyľudňovať. Niektorí ešte čakali na mimoriadny parný vlak do Banskej Bystrice, kde sa konal tradičný Radvanský jarmok. Na čele tohto vlaku bola Šlachtičná 475.196.
 
475.196 Šlachtičná na čele mimoriadneho parného vlaku do Banskej Bystrice


Malé parné rušne sa pomaly presunuli späť do depa, aby sa tu ich statočné posádky o ne postarali a pripravili na ďalší deň. Tu som sa aj ja pohľadom na spiaceho Štokra 556.039 rozlúčil so zvolenským depom a išiel som domov. Záverom sa chcem poďakovať všetkým tým, ktorí celú akciu pripravili a zorganizovali, samozrejme všetkým súťažiacim posádkam za skvelú atmosféru, posádkám veľkých parných rušňov a všetkým, ktorí svojou trochou prispeli k úspešnému priebehu X. ročníka Grand Prix Slovensko 2008. Ďakujem Vám!
 
Parný rušeň 310.433 Kačena


Osirelý parný rušeň 556.039 Štoker drieme za plotom

Fotografie z X. ročníka GRAND PRIX SLOVENSKO 2008 si môžete pozrieť vo fotoalbume. Fotografie: © Ing. Peter Páteček, 13.8.2008


Home