Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 09.12. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Ko������������������������������������������������������������������������ajov������������������������������������������������������������������������ vozidl������������������������������������������������������������������������
Elektrická jednotka radu 460 (ex EM 488.0)
Peter, 23.10.2009 (20334 prečítané)

   Elektrický motorový vozeň radu 460 (ex EM 488.0) je určený pre prevádzku na tratiach s jednosmernou trakčnou napájacou sústavou 3 kV DC. Dva elektrické vozne medzi nimi tri vložené vozne radu 063 (ex N 488.03) tvorili typický elektrický vlak prevádzkovaný na jednosmerných tratiach. Skriňa elektrického vozňa má jednu kabínu so stanovišťom strojvodcu, druhé čelo vozňa je ploché s prechodovým otvorom do vloženého vozňa. Na Slovensku sú tieto „elektrické vlaky“ dislokované v Košiciach a dodnes sú v prevádzke na osobných vlakoch v okolí Prešova a Košíc, resp. v úseku Lipany – Čierna nad Tisou.

Technické údaje elektrického vozňa radu 460
 
rad (EV)
460
 
vložený vozeň (VV)
063
 
predchádzajúce označenie EV
EM488.0
 
predchádzajúce označenie VV
N488.03
 
výrobca
Vagónka Studénka
 
rok výroby
1971 - 1978
 
rozchod
1 435
mm
usporiadanie náprav
Bo´Bo´
 
napájacie napätie
3
kV, dc
maximálna povolená rýchlosť
110
km/hod
hmotnosť elektrického vozňa
64,0
t
hmotnosť celej jednotky EV+3VV+EV
219,5
t
dĺžka vozňa
24 500
mm
rázvor podvozku
2 600
mm
rázvor celkový
19 800
mm
vzdialenosť otočných čapov
17 200
mm
priemer kolies
1 000
mm
minimálny polomer oblúka
120
m
hodinový výkon
1 080
kW
trvalý výkon
1 000
kW
počet miest na sedenie v EV
48
 
počet miest na státie v EV
48
 
 
 
 
trakčný motor
MT 4433-4
 
 - menovitý výkon
250
kW
 - menovitý prúd
362
A
 - menovité napätie
750/3000
V
 - počet trakčných motorov
4
ks
 - ventilácia
cudzia
 
motorgenerátor
MGT 11
 
 - jednosmerný motor typ
MTP 1166-2
 
   - výkon
74
kW
   - napätie
3000
V
   - prúd
29
A
   - otáčky
1500
ot/min
 - synchrónny alternátor typ
A11-4
 
   - príkon
80
kVA
   - napätie
400/231
V, 50 Hz
prevodový pomer
1:3,24
 
stredná ťažná sila pri rozjazde
112
kN
tlaková brzda samočinná
DAKO BS2
 
tlaková brzda priamočinná
DAKO BP
 
typ kompresora
3 DSK 75
 
 - počet kompresorov
2
ks
vlakové kúrenie elektrické
3
kV, js
počet k 1.1.2001
30
ks
 
 
Vznik jednotiek radu 460 a ich nasadenie do prevádzky si vyžiadala potreba modernizovať železničné vozidlá. Motorové a elektrické rušne nahradili parnú trakciu, ale bolo potrebné obnoviť aj park motorových a elektrických jednotiek. V tomto období v bývalom Československu chýbala sieť kvalitných ciest a železnica tak mala dominantné postavenie. Elektrické jednotky vychádzali z elektrických jednotiek radu 560 (ex SM 488.0), ktoré boli vyrobené pre trate s napájacou trakčnou sústavou 25 kV, 50 Hz. Nové elektrické jednotky radu 460 boli určené pre osobnú prímestskú dopravu a medzimestskú dopravu na elektrifikovaných tratiach, a sú v prevádzke ešte aj dnes. Elektrická jednotka radu 460 bola v základnej zostave dodávaná ako päťdielna. Krajnými dielmi boli elektrické vozne rad 460 (ex EM 488.0), medzi ktorými boli tri vložené nemotorové vozne radu N 488.03 , typ 788.2. Zostaviť bolo možné aj súpravu s iným zložením, alebo bolo možné spojiť viac súprav. Elektrický vozeň je vybavený viacnásobným riadením, ktoré umožňuje tvoriť vlakové súpravy so štyrmi až šiestimi elektrickými vozňami riadenými z jedného stanovišťa. Jeden elektrický vozeň je schopný napájať až štyri nemotorové vozne.
 
Elektrické vozne radu 460 v Košiciach
Elektrický vozeň radu 460
 
V prednej časti oblého čela elektrického vozňa je stanovište strojvodcu a vlakvedúceho. Zadnú stenu stanovišťa tvoria skrine s elektrickou výzbrojou, medzi ktorými je priechod do oddielu pre batožiny. Z oddielu vedú dvere do stredného nástupného priestoru a odtiaľ do oddielu pre cestujúcich. Na konci vozňa je ďalší nástupný priestor a WC. Na podlahe vozňa je linoleum z PVC, v oddiele pre batožinu je na podlahe nalepená čierna 5 mm hrubá guma. Obloženie bočníc, čiel a stropu je z drevovláknitých dosiek, na ktoré je nalepený umakart. Vnútorné vybavenie je riešené vzhľadom na účel vozidla. Usporiadanie stanovišťa zodpovedá príslušným predpisom. Kabína má protihlukovú izoláciu. Veľké presklené okná zabezpečujú dobrý výhľad na trať a návestidlá. Sklá sú zdvojené, majú elektrické stierače, rozmrazovanie a slnečnú clonu. Kabína má na oboch bočných stranách vstupné jednokrídlové dvere, otvárajú sa dovnútra. Na vonkajšej časti čela sú umiestnené veľké spätné zrkadlá. Po ľavej strane sedadla strojvodcu je na riadiacom pulte spínač riadenia, riadiaci kontrolér a spínač smeru jazdy „dopredu – dozadu“. Po pravej strane je brzdič samočinnej a priamočinnej brzdy, spínač automatického rozjazdu, páčka otvárania a zatvárania dverí pre cestujúcich, ktoré sú otvárané a zatvárane pneumaticky. Vpredu na pulte je umiestnený tachograf, tlačidlá pre ovládanie húkačiek, pieskovanie, ovládacie, meracie a kontrolné prístroje. Pieskovacie zariadenie pôsobí na všetky kolesá hnacích podvozkov. Ovládanie pieskovačov je pneumatické, nožným pedálom na stanovišti strojvodcu. Na strednom stĺpiku čelných okien je návestný opakovača na šikmej časti stropu signálny panel. V oddiele pre batožiny je vpredu umiestnená skriňa hlavného elektrického rozvádzača, chladnička a vlakový zabezpečovač. V oddiele je umiestnené aj zariadenie pre mazanie okolkov a ďalšie zariadenia, ďalej šatník, vedľa ktorého je umiestnený výklopný rebrík pre výstup na strechu. Na strane priečky pri strednom nástupnom priestore je druhý šatník a kobka hlavného vypínača. V oddiele pre batožinu je možné prepravovať batožinu do hmotnosti 2,5 t. Pre nakladanie a vykladanie sú po oboch stranách v bočniciach široké dvojdielne dvere. Stredný nástupný priestor so vstupnými dvermi má dva skriňové priestory s filtrami pre chladiaci vzduch pre elektrické prístroje a trakčné motory. Na priečke oddielu pre batožiny sú vykurovacie telesá.
 
Kabína - koleso ručnej brzdy radu 460
Elektrický vozeň radu 460
 
Oddiel pre cestujúcich má 10 dvojitých sedadiel a 4 sedadlá na priečke, počet miest na sedenie je celkom 48. Sedadlá sú umiestnené v ose medziokenného stĺpika. Kostra sedadiel je pozváraná z rúrok, opierky rúk sú z bakelitu. Spodná časť sedadla je z latovky, na ktorú je položená pružinová vložka prekrytá tvarovanou gumou. Čalúnenie je z latexovej gumy potiahnutej mikroperforovanej plastickej kože. Spodná časť sedadla je sklopná. Operadlo sedadla je vytvarované z plechu hrubého 0,6 mm. Na oboch stranách sú v hornej časti priskrutkované opierky hlavy. Čalúnenie operadla a opierok je tiež z latexovej gumy a potiahnuté plastickou kožou. Na strane sedadla pri uličke sú namontované držadlá pre cestujúcich. Sedadlá sú uchytené jednou stranou na bočnicu a druhou stranou do podlahy. Na bočniciach po celej dĺžke oddielu sú upevnené police pre batožinu z hliníkových profilov a tyčí s eloxovaným povrchom. Pod každým oknom je odkladací stolík a kôš na odpadky. Pozdĺž oboch bočníc a pod niektorými sedadlami sú umiestnené vykurovacie telesá, zakryté dvojitými hliníkovými krytmi. Okná v oddiele pre cestujúcich a oddiele pre batožinu sú hliníkové, polospúštiace s vyvažovačom v deliacej lište. Veľkosť okien je 1200 x 910 mm. Zadný nástupný priestor má v každej bočnici vstupné skladacie dvere a v plochom čele dvojité posuvné dvere. Na pravej strane priestoru je umyváreň a WC a na ľavej strane je skriňa pre ovládanie osvetlenia, vykurovania a vetrania. WC je štandardného vyhotovenia so záchodovým stojanom a umývadlom, nad ktorým je zrkadlo. Podlaha je z laminátu s nalepenou keramickou mozaikou. Vodojem umiestnený nad bunkou WC má objem 200 l a je elektricky ohrievaný. Okno na WC je dvojdielne, zasklené matným sklom. Spodná časť okna je pevná, horná časť je výklopná dovnútra. Vonkajšie nástupné dvere sú doplnené elektropneumatickým zatváraním a otváraním, s centrálnym ovládaním z kabíny strojvodcu páčkou „otvorené - zatvorené“. Ak je páčka v polohe „otvorené“, pri otváraní dverí sa otvoria len tie dvere, pri ktorých cestujúci stlačí kľučku. Prestavením páčky do polohy „zatvorené“ sa dvere pomaly zatvoria. Zatvorenie a zaistenie dverí je signalizované na pulte strojvodcu.
 
Riadiaci pult na stanovišti strojvodcu
Elektrický vozeň radu 460
 
Vetranie oddielov pre cestujúcich je nútené s možnosťou ohrievania vzduchu v ohrievači. Vetrací agregát môže pracovať na polovičný výkon, alebo na plný výkon, vtedy dodáva 4000 m3/hod. Vykurovacia vložka ohrievača môže pracovať na tretinový alebo plný výkon. Vlastné ovládanie vetrania a vykurovania elektrického vozňa je automatické, alebo ručné. Pri automatickej regulácii sa teplota v oddiele udržuje v rozsahu 20-21 °C. Jednotlivé režimy sa volia prepínačom kúrenia. Vykurovanie elektrického vozňa je odporové, napájané z trolejového vedenia napätím 3 kV DC. Vykurovacie telesá sú na napätie 500 V a majú príkon 400 W. Zapojené sú po šiestich do série. V oddieloch pre cestujúcich sú vykurovacie obvody rozdelené na dve vetvy. Temperovanie vodojemu je tiež elektrické, odporové, riadené z bloku kúrenia a osvetlenia. Dva termostaty udržiavajú teplotu vody na 36 °C. Vykurovanie stanovišťa elektrického vozňa je tiež odporové, napájané elektrickým napätím 3 kV DC. Ovládanie je zo stanovišťa nezávisle na vykurovaní oddielov pre cestujúcich. Vetranie stanovišťa zabezpečujú dva axiálne ventilátory. Proti námraze čelných skiel je stanovište vybavené rozmrazovačmi, t. j. vykurovacími tyčami ofukovanými tlakovým vzduchom. Teplý vzduch prúdi na čelné sklá.
 
Ovládacie a kontrolné prístroje na riadiacom pulte
Elektrický vozeň radu 460
 
Osvetlenie elektrického vozňa je žiarivkami (220 V, 50 Hz), ktoré sú napájané zo siete pomocných obvodov (3x380 V, 50 Hz). V prípade výpadku striedavého napätia sa osvetlenie automaticky prepne na núdzové osvetlenie žiarovkami (50 V, DC, 10 W), ktoré sú napájané z akumulátorovej batérie. Okrem toho sú osvetlené aj stúpačky žiarovkami, ktoré sa rozsvietia automaticky pri otvorení dverí. Osvetlenie je ovládané prepínačom, ktorá ma tri polohy: vypnuté, žiarivky a nočné. V polohe „žiarivky“ je funkčné hlavné žiarivkové osvetlenie, v polohe „nočné“ svietia žiarivky na WC, v umyvárni, v nástupných priestoroch a vybrané žiarovky v oddieloch pre cestujúcich. Stanovište je osvetlené nezávisle od osvetlenia elektrického vozňa dvoma svietidlami. Osvetlenie je blokované s osvetlením prístrojov tak, že buď sú osvetlené prístroje, alebo je osvetlené stanovište. Oddiel pre batožiny je osvetlený samostatným svietidlom, ktoré má tu umiestnený vypínač. Na čele elektrického vozňa je hlavný reflektor s dvoma žiarivkami. Jedna žiarovka je pre plné svetlo a druhá pre tlmené svetlo. Osvetlenie reflektoru ovláda strojvodca na stanovišti. Návestné svietidlá sa z bielej na červenú a opačne prepínajú na stanovišti strojvodcu dvoma ovládačmi, zvlášť pre ľavé a pravé svetlo. Každý ovládač má tri polohy: biela, vypnuté a červená. Z bloku riadenia kúrenia a osvetlenia môže vlaková čata zvláštnymi ovládačmi pre ľavé a pravé svetlo prepnúť červené na biele a opačne. Ovládače sú zabezpečené proti neoprávnenej manipulácii. V elektrickom vozni je vlakový telefón a priebežné vedenie pre spojenie medzi stanovišťami a zásuvky pre zapojenie prenosného telefónneho prístroja pre spojenie stanovišťa s niektorými dôležitými priestormi vlaku. Pre napájanie pomocných obvodov sú na každej strane elektrického vozňa zásuvky s napätím 3x380 V/220 V, 50 Hz, zásuvky s napätím 48 V DC a 220 V, 50 Hz pre montážne svietidlá a prípojka 110 V DC pre posun vlaku v obvode rušňového depa.
 
Interiér oddielu pre cestujúcich
Elektrický vozeň radu 460
 
Elektrický vozeň je vybavený kompletnou trakčnou elektrickou výzbrojou pre prevádzku na tratiach s jednosmernou trakčnou napájacou sústavou 3 kV, aj keď nemá samostatnú strojovňu. Elektrická výzbroj je umiestnená na streche vozňa, v strope a pod jeho podlahou. Elektrická energia je do elektrického vozňa privádzaná z trolejového vedenia dvomi zberačmi. Proti atmosferickým prepätiam je elektrická výzbroj chránená bleskoistkou a jemnou prepäťovou ochranou z kondenzátorov doplnených vybíjacím odporom. Voľba zapojenia zberačov, prípadne ich uzemnenie sa vykonáva prepojovačom zberačov. Za prepojovačom zberačov je zapojený hlavný vypínač, ktorý chráni elektrickú výzbroj pre skratmi a preťažením. Za hlavným obvodom sa silový obvod delí do troch vetiev: je to trakčný obvod, obvod jednosmerného motora motorgenenátorového ústrojenstva a obvod kúrenia. Na streche sú umiestnené zberače (predný a zadný), vedľa každého zberača je bleskoistka. Vedľa predného zberača je šuntovacia olejová tlmivka a prepojovač zberačov. V strope elektrického vozňa je zabudované osvetlenie a nad zadným priestorom pre cestujúcich je umiestnený vetrací agregát s ohrievačom vzduchu. V časti nad stanovišťom je hlavný reflektor a dva ventilátory stanovišťa. Vozeň je vybavený líniovým vlakovým zabezpečovačom typu LVZ-Ž, snímače sú umiestnené na prednom čele elektrického vozňa po oboch stranách.  V podvozkoch elektrického vozňa sú tlapové trakčné motory a na všetkých nápravách sú nápravové zberače. Elektrický vozeň má všetky štyri nápravy poháňané tlapovými trakčnými elektromotormi typu MT 4433-4. Na ľavom konci prednej nápravy elektrického vozňa je umiestnený tachogenerátor rýchlomera.  
Oddiel pre batožinu
Elektrický vozeň radu 460
 
V prednej časti pod podlahou oddielu pre batožinu sú po oboch stranách umiestnené kompresory s motormi a odvzdušňovací elektromagnetický ventil. Za kompresormi sú po oboch stranách umiestnené bloky akumulátorových batérií s poistkovou lištou. Pod podlahou predného nástupného priestoru je uložený motorventilátor chladenia trakčných motorov predného podvozku a šuntovacieho odporníka. V ľavej časti pod podlahou je umiestnený šuntovací odporník motorgenerátora, regulačný odporník derivačného budenia budiča motorgenerátora a regulačný odporník motorgenerátora. Pod podlahou prednej strednej časti oddielu pre cestujúcich je motorgenerátorové ústrojenstvo s tlmivkami obvodu budiča motorgenerátora a obvody kotvy motorgenenárota. Za pravými bočnými krytmi je pod podlahou oddielu pre cestujúcich umiestnený hlavný kontrolér, prepínač „jazda-brzda“ a ďalšie prístroje. V ose vozňa v zadnej časti spodku je umiestnený ventilátor chladenia trakčných motorov zadného podvozka. Pred zadným podvozkom je umiestnený ventil DAKO. V ľavej časti za bočnými krytmi je uložený transduktor diferenciálnej ochrany motorgenerátora a blok stýkačov motorgenerátora, blok poistiek kúrenia a ďalšie elektrické prístroje.
 
Dvere do oddielu pre batožiny zvonka a zvnútra
Elektrický vozeň radu 460  Elektrický vozeň radu 460
 
Rozjazd vlaku je automatický a je riadený rozjazdovým relé. Rozjazd je odporový a uskutočňuje sa sérioparalelným spínaním sekcií rozjazdového odporníka, ktorý je dimenzovaný na trvalé zaťaženie na všetkých stupňoch. Sériové trakčné motory sú trvalo spojené do série. Odporový rozjazd má 15 stupňov, 16. stupeň je hospodárny a 17. až 20. stupeň sú šuntovacie. Veľkosť rozjazdových prúdov elektrického vozňa je možné nastaviť v piatich stupňoch: 280 A, 350 A, 420 A, 480 A a 570 A. Relé meria prúd hlavného obvodu a pri poklese prúdu pod nastavenú hodnotu dá povel ku krokovaniu hlavného kontroléra. Rozjazdové relé je v činnosti aj pri elektrodynamickom brzdení, kedy dáva povel k ďalšiemu kroku kontroléra, pokiaľ klesne prúd brzdového obvodu na 420 A. Na stanovišti strojvodcu je aj pomocný ovládač, ktorý umožňuje riadiť rozjazd vlaku pri súčasnom sledovaní nástupišťa z pravého okna stanovišťa. Na jednotlivých šuntovacích stupňoch je zoslabené budenie na 82%, 71%, 61%, a 52%. Reverzácia smeru jazdy sa vykonáva prepínačom smeru, ktorý mení smer prúdu vo vinutí hlavných pólov trakčných motorov. Trakčný obvod možno prepínačom jazda – brzda zmeniť zjazdného režimu do brzdného režimu, vtedy trakčné motory pracujú ako generátory s cudzím budením do odporovej záťaže. Vinutie hlavných pólov je v režime elektrodynamickej brzdy budené z brzdového usmerňovača. Brzdový usmerňovač je napájaný z obvodov pomocných pohonov napätím 3x380 V, 50 Hz. Budiaci prúd prechádza spoločným vyrovnávacím odporníkom, ktorý zaisťuje v širokom rozsahu rýchlosti približne konštantný priebeh brzdnej sily.
 
Vozeň má odporovú elektrodynamickú brzdu, samočinnú tlakovú brzdovú sústavu DAKO, priamočinnú tlakovú brzdu a ručnú brzdu. Elektrodynamická brzda má dva stupne. Na prvom stupni sú vinutia hlavných pólov trakčných motorov budené z brzdového usmerňovača menším napätím. Aby nedošlo k prílišnému brzdeniu náprav elektrického vozňa, je zabezpečená súčinnosť medzi elektrodynamickou a pneumatickou brzdou. Súčinnosť bŕzd zabezpečuje nadradenosť tej brzdy, ktorou sa začalo brzdiť skôr. Ak sa brzdí najskôr elektrodynamicky, je možné pribrzďovať pneumaticky len nemotorové vozne a súčinnosť bŕzd zabezpečí odpojenie pneumatickej brzdy elektrického vozňa. Ak klesne prúd v kotvách trakčných motorov pod hodnotu 300 A, začnú brzdiť aj elektrické vozne pneumaticky. Ak sa dosiahne v brzdových valcoch tlak 120 kPa vypne sa elektrodynamická brzda. Pri núdzovom brzdení (pri poklese tlaku v priebežnom vedení na 350 kPa) odpadne automaticky hlavný vypínač. 
 
Obvody pomocných zariadení sú napájané napätím 3x380 V, 50 Hz, ktorého zdrojom je motorgenerátorové ústrojenstvo. Pomocnými zariadeniami sú kompresory, ventilátory chladenia trakčných motorov, odporníka, brzdový usmerňovač, nabíjače batérií 48 V DC, motor ohrievača vzduchu. Týmto napätím sú napájané aj ďalšie zariadenia, osvetlenie, jednofázové spotrebiče (ventilátory na stanovištiach, chladnička, ohrievač vody, rozmrazovač a obvody riadenia) a trojfázové a jednofázové spotrebiče v nemotorových vozňoch. V prípade poruchy na jednom motorgenerátore, je možné cez priebežné vedenia napájať z druhého elektrického vozňa najnutnejšie spotrebiče. Podobne je takto možné využiť napájanie z batérií. Riadiace obvody sú napájané z akumulátorovej batérie napätím 48 V DC. Motorový vozeň dve akumulátorové batérie 48 V DC. Z jednej sú napájané riadiace obvody a vlakový zabezpečovač a z druhej batérie obvody osvetlenia a pomocný kompresor.  Viacnásobné riadenie umožňuje z jedného stanovišťa riadiť ostatné elektrické vozne vlaku. O stave elektrických zariadení je strojvodca informovaný signalizáciou na stanovišti.
 
Čelo elektrického vozňa
Elektrický vozeň radu 460
 
Mechanická konštrukcia elektrického vozňa je prispôsobená požiadavkám pre rýchlu dopravu a menším nerovnostiam na trati. Dobrým vlastnostiam prispieva najmä dvojité vypruženie: primárne a sekundárne. Elektrický vozeň má dva dvojnápravové podvozky s pohonom všetkých náprav. Podvozky sú poháňané trakčnými elektromotormi upevnenými nosičmi tlapových ložísk na nápravu a dvoma pružnými závesmi na priečniku rámu. Priemer kolesa je 1000 mm. Rám podvozka je zvarenej konštrukcie, zloženej z dvoch pozdĺžnych nosníkov, čelných a priečnych nosníkov. Na ráme sú vodiace ostne, opory pružín, narážky primárneho vypruženia, lôžka závesov nosníkov sekundárneho vypruženia atď. Primárne vypruženie je skrutkovými valcovými pružinami. Pružiny spočívajú na puzdrách gumených prstencov a na ráme podvozku zapadajú do opier pružín. Sekundárne vypruženie medzi rámom podvozka a kolískou, na ktorej spočíva skriňa elektrického vozňa je vytvorené štyrmi setmi skrutkových valcových pružín. Brzda v podvozku sa skladá z potrubia prívodu stlačeného vzduchu, brzdového valca, dvojčitých zdrží s brzdovými klátikmi a ďalších zariadení. Potrubie rozvodu vzduchu je medzi spodkom vozňovej skrine a podvozkom prepojené gumenými hadicami. Ručná brzda je napojená na predný podvozok čapom na uhlové páky. Piesočníky sú zvarené z tenkého plechu, v spodnej časti majú koleno s napojenou rúrkou vyúsťujúcou ku kolesám asi 100 mm nad temenom koľajnice. V hornej šikmej časti nádoby je otvor pre plnenie zakrytý vekom. Piesočníky sú upevnené skrutkami k nosičom na koncoch pozdĺžnych nosníkov rámu podvozka. Náplň jedného piesočníka je asi 25 kg piesku. Hnacia sila trakčných motorov sa na nápravu prenáša cez ozubený prevod, ktorý sa skladá z čelného ozubeného kolesa na náprave a z pastorka nasadeného na kužeľovom hriadeli elektromotora. Chladenie trakčných motorov je tlakové. Vzduch je nasávaný z bočnice pri strednom nástupnom priestore. Časť vzduchu je vháňaná aj do oboch postranných častí podvozku a chladí prístroje umiestnené v týchto priestoroch.
 
Vozňová skriňa je samonosná, pozváraná z jednotlivých celkov: spodku, bočníc, predného a zadného čela a strechy. Spodok skrine je pozváraný z valcovaných profilov. Podlaha je z 1,5 mm ohýbaného plechu, v predstavkoch je podlaha z rovného plechu hrubého 2 mm. Predstavky sú zložené z čelných a pozdĺžnych výstuh zakotvených v hlavnom priečniku. Čelník je lisovaný z plechu hrubého 8 mm. Stredné pozdĺžne výstuhy predstavku sú riešené tak, že tvoria konštrukciu pre zabudovanie ťažného háka. Stredná časť spodku má tvar vane a konštrukčne je riešená tak, aby v nej mohlo byť umiestnená prevažná časť elektrickej výzbroje. Bočnica je zložená zo sústavy zvislých stĺpikov a vodorovne uložených výstuh a je prispôsobená pre zabudovanie vstupných dverí, dverí do oddielu pre batožinu a mriežky pre nasávanie chladiaceho vzduchu pre trakčné motory. Čelá vozňa sú tiež vytvorené zo zvislých stĺpikov a priečnych výstuh. Na zadnej strane vozňa je čelo ploché s otvorom pre dvere pre prechod do druhého vozňa. Priestor vedľa otvoru je prispôsobený pre uchytenie gumených návalkov a pre zabudovanie zásuviek. Strecha je vytvorená z kružín profilu U spojených pozdĺžnymi výstuhami a potiahnutá je plechom s hrúbkou 1,5 mm. Konštrukcia strechy je prispôsobená pre umiestnenie elektrickej výzbroje. Na strane plochého čela je v streche otvor pre umiestnenie vodojemu, ohrievača vzduchu a vetracieho agregátu. Predná časť strechy nad stanovišťom strojvodcu je vyrobená z laminátu. Laminátová časť strechy je ku kostre skrine po celom obvode čela priskrutkovaná skrutkami a v oblúkovej časti strechy pritiahnutá lanom pomocou napínacích skrutiek. Všetky spoje medzi laminátovou časťou a kovovou časťou sú utesnené gumeným profilom hríbovitého tvaru a tmelom. Laminátová škrupina je upravená pre upevnenie diaľkového reflektora, húkačiek, ventilátorov vetrania atď. Ťahadlové a narážacie ústrojenstvo je klasického vyhotovenia na každom čele s dvoma nárazníkmi a stredovou skrutkovkou s ťažným hákom. Na zadnom čele je prechodové zariadenie, ktoré tvorí prechodový mostík a gumené návalky. Mostík je sklopný, vyrobený z vrúbkovaného plechu. Na mostíku sú zarážky, ktoré bránia otvoreniu prechodových dverí, pri nesklopenom mostíku. Gumené návalky sú uchytené skrutkami a pri spojení dvoch vozňov návalky doliehajú tesne, že cez spoj nepreniká dažďová voda. 
 
Stlačený vzduch vyrábajú dva kompresory typu DSK 75 poháňané elektromotorom, každý kompresor má výkon 40 m3/h, pri 1450 ot/min. Kompresory sú dvojstupňové s medzichladičom, ovládané sú buď ručne, alebo automaticky. Kompresory nasávajú filtrovaný vzduch zo vzduchovodu pre chladenie trakčných motorov predného podvozka. Vzhľadom na vysoký výstupný tlak a otáčkam kompresorov majú nútené chladenie pomocou axiálneho ventilátora. Brzdová výzbroj elektrického vozňa pozostáva z elektrodynamickej odporovej brzdy, tlakovej brzdy, zariadenia pre zabezpečenie súčinnosti brzdy tlakovej a elektrodynamickej a ručnej brzdy. Elektrodynamická brzda s automatickou reguláciou pôsobí na všetky hnacie nápravy. Pri brzdení elektrodynamickou brzdou sú trakčné motory zapojené ako dynamá s cudzím budením. Kinetická energia brzdeného vozidla sa mení na teplo v brzdových odporníkoch. Elektrodynamická brzda slúži ako prevádzková brzda. Najúčinnejšia je pri vysokých rýchlostiach. Brzda pôsobí do rýchlosti 15 km/h. Tlaková brzda sa skladá zo samočinnej brzdy, priamočinnej brzdy a záchrannej brzdy. Tlaková samočinná brzda je nadradená všetkým sústavám bŕzd, ktoré elektrický vozeň má. Pôsobí na všetky dvojkolesia vozňa, resp. celej súpravy. Ovláda sa samostatným brzdičom DAKO BS2, ktorý umožňuje stupňovité znižovanie a stupňovité zvyšovanie tlaku vzduchu v hlavnom potrubí, dopĺňanie strát stlačeného vzduchu v hlavnom potrubí, vypúšťanie vzduchu z hlavného potrubia pri rýchlom brzdení, plnenie hlavného potrubia veľkým prierezom a plným tlakom hlavného vzduchojemu pri vysokotlakovom švihu, možnosť nízkotlakového prebitia brzdy celého vlaku atď. Tlaková brzda priamočinná sa ovláda brzdičom DAKO BP. Pôsobí na všetky dvojkolesia elektrického vozňa. Brzdič zabezpečuje nastavenie požadovaného tlaku v brzdových valcoch pomocou zabudovaného regulátora tlaku, samočinné dopĺňanie strát stlačeného vzduchu, vzniknutých netesnosťami, možnosť nastavenia maximálneho zvoleného tlaku v brzdových valcoch. Rozvádzač DAKO-BV1 Trm-24 je riadiaci prístroj brzdy, spojený s hlavným potrubím pomocným vzduchojemom a cez tlakové relé s brzdovými valcami. Je trvalo nastavený do polohy „osobné“. Záchranná brzda má v elektrickom vozni tri odbočky z hlavného brzdového potrubia, ktoré sú zakončené záklopkou: prvá je na stanovišti strojvodcu, druhá je nad stolíkom vlakvedúceho a tretia v oddiele pre cestujúcich. Ručná brzda je ovládaná kolesom zo stanovišťa strojvodcu. Zariadenie pre ovládanie vstupných dverí sa skladá zo vzduchového filtra, škrtiča, kontrolného manometra, ventilov, elektropneumatických ventilov a pneumatických zatváračov. Tlak vzduchu pri ovládaní dverí je vyvedený z napájacieho  potrubia a upravený na potrebný tlak. Rozvod vzduchu pre mazanie okolkov je vedený z napájacieho potrubia do zásobníka maziva, kde sa upraví na potrebný tlak, a druhou vetvou cez ventil do dávkovacích trysiek.
 
Farebné riešenie je zrejmé z fotografií vo fotoalbume. Podvozok a spodok vozňa je čierny (1999), horná časť skriňa vozňa je svetlo krémová (6050), spodná časť je tmavozelená (5400) a strecha je sivá (1310). Stručné informácie o nemotorovom vloženom vozni radu 063 (ex N 488.03) vzhľadom na rozsah tohto článku uvediem v samostatnom článku. Záujemcom o podrobné informácie o týchto elektrických vozňoch, resp. jednotkách odporúčam literatúru: 
  •  Ing. František Kreisel, Ing. Jiří Večer, Zdeněk Bajnárek: Elektrická jednotka řady EM 488.0, Nadas Praha 1976
Stručné informácie sú uvedené aj v publikáciách: 
  • Ing. Doubek Milan, CSc., Kuruc Ladislav: Hnacie vozidlá ŽSR, Nadas-AFGH 1994;
  • Ladislav Kuruc: Slovenské železnice, Phoenix, 2001 

 


Home