Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 20.09. 2021
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Elektrick������������������������ jednotky
V Žiline sa predstavila elektrická jednotka radu 671
Peter, 29.05.2010 (18178 prečítané)

V piatok, 28. mája 2010, bola v železničnej stanici Žilina verejnosti predstavená elektrická dvojsystémová poschodová jednotka radu 671. Ucelenú jednotku tvorí elektrický poschodový vozeň, jeden vložený poschodový vozeň a jeden riadiaci poschodový vozeň. Maximálna rýchlosť jednotky je 160 km/h.

V piatok som do Žiliny zašiel, aby som mohol túto akciu zadokumentovať, a najmä aby som si novú elektrickú poschodovú jednotku (EPJ) mohol prehliadnuť. V nasledujúcom článku tak prinášam moje postrehy a dojmy z prvého stretnutia s týmto novým elektrickým poschodovým vlakom.
 
Riadiaci vozeň 971.001-3
EPJ 671 
 
Elektrických jednotiek radu 671 by malo byť pre ZSSK dodaných celkom 10 kusov, ako to vyplýva zo schváleného materiálu „Modernizácia rušňového a vozňového parku ZSSK, a.s.“. O tejto EPJ som už uviedol nejaké informácie, pretože na Brnianskom veľtrhu v septembri minulého roku boli dostupné prospekty výrobcu.
 
EPJ ZSSK radu 671
Výrobca
Škoda Vagonka Ostrava, a. s.
Počet pevných sedadiel v jednotke:
289
Počet sklopných sedadiel:
18
Počet sediacich cestujúcich:
307
Počet stojacich cestujúcich:
333
Počet cestujúcich spolu:
640
Ďalšie vybavenie jednotky:
- vnútorný kamerový systém,
- zásuvky 230 V pre PC,
- 4 miesta pre invalidné vozíky,
- miesto pre prepravu bicyklov,
- 6 WC
 
Nová EPJ pôsobí dobrým dojmom. Predstavená EPJ 671.001 mala zatiaľ náhradné podvozky na rýchlosť 120 km/h, a zo Žiliny sa vrátila naspäť k výrobcovi, takže jednotka ešte nie je pripravená na prevádzku. Na rozdiel od EPJ ČD radu 471, je EPJ 671 dvojsystémová, preto výrobca musel do jednotky umiestniť aj trakčný transformátor na 25 kV, 50 Hz. Vzhľadom na priestorové možnosti sú do elektrického vozňa jednotky nainštalované dva menšie transformátory zapojené paralelne. Jeden transformátor je umiestnený v prednej strojovni, ktorá sa nachádza hneď za stanovišťom strojvodcu a druhý transformátor je umiestnený v druhej uzavretej strojovni na opačnej strane elektrického vozňa, povedľa ktorej je len úzka postranná priechodná chodba.
  
Stanovište strojvodcu EPJ radu 671
EPJ 671 
EPJ 671 
 
V EPJ je nainštalovaných 15 kamier
EPJ 671 
  
Bunka WC pre imobilných cestujúcich v riadiacom vozni
EPJ 671
 
Napriek dobrému dojmu má EPJ podľa mňa niektoré nedostatky. Okrem piskľavého zvuku meničov osvetlenia je to „efekt neviditeľného schodu“. Pretože je jednotka poschodová, je podlaha spodného podlažia od nástupného priestoru dovnútra oddielu pre cestujúcich znížená. Sklon podlahy je na prvý pohľad okom neviditeľný, no je dosť značný, takže ak človek urobí normálny krok dopredu, má pocit ako keby tam bol schod. Všimol som si, že viacerí návštevníci v piatok boli z toho nepríjemne zaskočení a viacerí vykríkli „pozor schod“, ktorý tam samozrejme nie je. Bolo by vhodné, keby sklon podlahy bol opticky zvýraznený, aby cestujúci toto zníženie podlahy postrehli.  
 
Podlaha do oddielu pre cestujúcich so sklonom
EPJ 671 
 EPJ 671
 
Tlačidlo "zastávka na znamenie"
EPJ 671 
 
Riadiaci vozeň EPJ je prispôsobený pre prepravu imobilných cestujúcich, pre nástup a výstup sú tu namontované dve výsuvné plošiny a bunka WC je taktiež prispôsobená pre ich prepravu. Okrem toho, ovládacie prvky, otváranie dverí a pod., majú popis aj pre nevidomých cestujúcich.
 
Výložná plošina
EPJ 671 
EPJ 671
EPJ 671
EPJ 671
 
 Jednotlivé vozne sú spojené napevno spojkou
 EPJ 671
 
Podvozok riadiaceho vozňa
EPJ radu 671
 
Kotúčová brzda
EPJ radu 671
 
Pieskovanie pod ľavým predným kolesom riadiaceho vozňa
EPJ radu 671
 
Zberač na elektrickom vozni
Podvozok EPJ
 
Horné poschodie elektrického vozňa je "slepé"
Vpredu je bunka WC, nástup a výstup je len cez zadné schody
Podvozok EPJ
 
Výrobca sa snažil využiť každý priestor
EPJ 671
EPJ 671
 
Najviac miest na sedenie pre cestujúcich oddiel je vo vloženom vozni
- spodné podlažie
EPJ 671
 
Na predstavení EPJ v Žiline boli aj pracovníci výrobcu, ktorí boli ochotní odpovedať aj na otázky fanúšikov železníc, za čo im osobne vyjadrujem vďaku. Na záver treba vysloviť prianie, aby sa jednotky radu 671 objavili na tratiach ŽSR v predpokladanom termíne. Fotografie EPJ radu 671 sú vo fotoalbume. © autor

Súvisiace články:
Nová elektrická poschodová jednotka sa predstaví verejnosti (21.05.2010)
Elektrická poschodová jednotka ZSSK radu 671 (11.10.2009)


Home