Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 24.03. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Redakcia
Zrodil sa web... (4.)
Peter, 27.09.2010 (4241 prečítané)

Priatelia a milovníci železníc, v septembri 2007 som sa rozhodol pre založenie stránok internetového magazínu o železniciach na Slovensku Železničné.info. Stránky uzreli svetlo internetového sveta dňa 27. septembra. Pre tento dátum som sa rozhodol nie náhodou. Dnes je to práve 170 rokov odvtedy, čo sa vo dvore výpravnej budovy koňky v Bratislave ozvalo erdžanie koníkov, ktoré začali ťahať osobné a nákladné železničné vozne do Svätého Jura.

Táto prvá železnica na Slovensku sa postupne rozvíjala a budovala. Koníky vystriedali parné rušne, neskôr sa objavili rušne motorové a viac ako 25 rokov tu chodia aj rušne elektrické. Z pôvodnej konskej železnice sa zachovali dodnes niektoré objekty, je to napr. výpravná budova vo Svätom Jure a výpravná budova tu v Bratislave. Je veľmi dobre, že sa tieto objekty zachovali a je o ne záujem.
 
Aj náš magazín sa za tri roky svojej existencie vyvíjal do súčasnej podoby. Som presvedčený, že to boli tri úspešné roky. Dokazuje to množstvo článkov, ktoré sa za toto obdobie objavilo na stránkach magazínu a ktoré sú stále čítané. Našich TOP 10 článkov podľa počtu prečítaní: 
  1. Trať Lučenec – Breznička/Katarínska Huta – Poltár – Kokava nad Rimavicou – Utekáč
  2. Leto s Katkou (2.) - po stopách úzkorozchodnej trate Gelnica - Mníšek nad Hnilcom - Smolnícka Huta (Smolník)
  3. Motorový rušeň radu 751 (ex T 478.1)
  4. Telgártska slučka (z histórie trate)
  5. Výstavba tunelu pod Tureckým vrchom (1.) 
  6. Modernizácia železničnej stanice Poprad-Tatry (2.)
  7. O budovu stanice prvej konskej železnice je stále záujem
  8. Železničná stanica Bratislava filiálka - od vzniku po súčasnosť
  9. Motorové rušne radu 700, 701 a 702 (ex T 211.0, T 211.1 a T 212.0)
  10. Označovanie osobných vozňov (2.) – v súčasnosti platné označenie

 

Najčítanejší článok o trati z Lučenca do Utekáča vyšiel 27. novembra 2008 a odvtedy si ho v priemere každý deň prečítalo 6 návštevníkov! Je to obrovský úspech, o ktorom som pred tromi rokmi ani nesníval.  
 
Okrem záujmu o články nášho magazínu nás mimoriadne potešila podpora a spolupráca návštevníkov stránok, ktorá za tri roky nebola malá. Za podporu a spoluprácu chceme vyjadriť svoju vďaku všetkým, ktorí prispeli, či vlastným článkom, fotografiami, doplňujúcou informáciou, alebo len pochvalou alebo upozornením na nejakú chybu v diskusii, alebo v knihe návštev.
 
Veľmi radi by sme aj v ďalšom období pokračovali doterajším trendom. Nápadov a námetov na články je mnoho, horšie je to s časom. Starať sa o web, pripravovať články, zháňať podklady a informácie si vyžaduje veľa času, a všetko je to v rámci voľného času. A k tomu všetkému ešte občas niečo odfotiť, zájsť na nejakú akciu, alebo ísť pozrieť na trať poškodenú vyčíňaním prírodných živlov. Tento rok bol obzvlášť nepriaznivý, často sa v médiách objavovali informácie o prerušení železničnej dopravy a o poškodení železničných tratí. Niektoré, najmä hlavné a dôležitejšie trate, sa dali do zjazdného stavu v krátkom čase, ale sú aj také, na ktorých je doprava kvôli poškodeniu stále zastavená. Túto situáciu budeme pozorne sledovať a uvedenie tu nové informácie o stave tratí. Pochopiteľne, že najradšej uverejňujeme pozitívne informácie, žiaľ, stávajú sa aj smutné udalosti. Okrem už spomínaného vyčíňania prírody bola smutnou aj informácia o zhorení drevenej budovy zastávky Železná studienka.
 
Cieľom našej málo početnej redakcie je pripravovať naďalej pre Vás zaujímavé články o histórii železníc na Slovensku, o súčasnom dianí, ale aj o budúcnosti, o pripravovaných projektoch, ale aj o rušňoch a iných koľajových vozidlách. Snažíme sa aby články neboli jednotvárne, a snáď sa nám to bude dariť aj v budúcnosti. Pozornosť však chceme venovať aj iným sekciám, ktoré sú aktívne na stránkach magazínu, či už sú to multimédiá, alebo testy, ktoré by sme chceli doplniť o novšie. Menšie zmeny sa určite dotknú aj vzhľadu stránok.
 
Skutočnosť, že magazín Železničné.info si našiel svojich čitateľov, nie je len našou domnienkou, dokazujú i štatistické údaje. Za posledný, tretí rok jeho existencie, stránky magazínu navštívilo viac ako 45 tisíc návštevníkov, čo je viac, ako za prvé dva roky. To je pre nás najvyššie ocenenie našej práce. Ďakujeme Vám!
 
Magazín Železničné.info je predovšetkým o železniciach na Slovensku, preto ho nájdete aj na novej adrese:
 
SLOVENSKÉ ŽELEZNICE
 
Zatiaľ však neuvažujeme nad zmenou názvu magazínu a o prechode na túto novú doménu.
 
Na záver Vám ešte raz ďakujeme za Vašu priazeň.
 
Sympatie a podporu nášmu magazínu môžete prejaviť aj na sociálnej sieti „facebook“. Ďakujeme za Vašu podporu!

Home