Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 24.02. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 170-174
Tri zelené a štyri červené na letisku Sliač
Peter, 29.08.2011 (13231 prečítané)

Počas uplynulého víkendu, v sobotu 27. a nedeľu 28. augusta 2011, sa na letisku Sliač konali letecké dni SIAF 2011. Pri tejto príležitosti boli vypravené mimoriadne vlaky. Moja pozornosť bola zameraná na mimoriadne vlaky z Banskej Bystrice na Letisko Sliač. Na letisko je vybudovaná vlečková koľaj zo stanice Vlkanová. Na mimoriadnom vlaku boli nasadené dva historické motorové vozne radu 801, medzi ktorými boli vložené dva prívesné vozne.

V sobotu som mal iný program, preto fotenie mimoriadneho vlaku na vlečke na letisko Sliač, som si naplánoval v nedeľu. V nedeľu skoro ráno som vyrazil z Bratislavy, aby som pred letiskom Sliač zadokumentoval túto mimoriadnu udalosť. Na prvý vlak som počkal neďaleko letiska. Takmer načas podľa zverejneného cestovného poriadku sa k letisku približoval prvý nedeľný mimoriadny motorový vlak.
 
Motoráčik smeruje na letisko Sliač
Sliač 
 
Vlečka na letisko Sliač
Sliač 
 
Netrvalo dlho a vlak sa objavil pri spiatočnej ceste do stanice Banská Bystrica.
 
Návrat do Banskej Bystrice
Sliač 
  
Keď mimoriadny vlak prešiel, presunul som sa na malú stanicu v Banskej Bystrici, kde som počkal na prejazd mimoriadneho vlaku.
 
Mimoriadny vlak prechádza cez zastávku Banská Bystrica mesto
 Banská Bystrica
 
Po odfotení vlaku na malej stanici som išiel rovno na stanicu Banská Bystrica, pretože príležitosť previesť sa vlečkovej trati na letisko Sliač bola lákavá. V pokladni som si kúpil akciový spiatočný cestovný lístok za 1,- € a nasadol do vlaku. Vlak síce nebol plný, ale cestujúcich bolo dosť.
 
Banská Bystrica
Banská Bystrica 
 
Cieľová stanica Sliač letisko sa na tabuli neobjavuje často
Banská Bystrica 
 
Na letisku na Sliači bol vystavený aj pancierový vlak, ktorého pohyb zabezpečoval parný rušeň 422.0108. Malý býček. Medzitým sa začal letecký deň a vo vzduchu začala letecká šou.  
 
Pancierový vlak
 Sliač
 
Letecká šou
Sliač
 
Parný rušeň 422.0108 na pancierovom vlaku
 Sliač
 
Súprava motorového vlaku počas prestávky na letisku Sliač 
Sliač
 
Mimoriadny motorový vlak mal na letisku len krátku prestávku, preto som opäť nastúpil a odviezol som sa späť do Banskej Bystrice. Počasie v nedeľu neprialo návštevníkom leteckých dní. Už na letisko popŕchalo a neskôr sa i rozpršalo. Na stanici v Banskej Bystrici som počkal na odchod posledného predpoludňajšieho vlaku a išiel domov.
 
Návrat do Banskej Bystrice
Mimoriadny vlak  Mimoriadny vlak
 
Vlkanová
Vlkanová
 
 Ďalší vlak odchádza na letisko Sliač
 Banská Bystrica
 
Aj keď motorový vlak na letisko Sliač bol určený najmä návštevníkom leteckých dní, viacerí, rovnako ako ja, využili túto príležitosť len tak sa vlakom previesť na trati, na ktorej vlaky bežne nechodia. Na záver zostáva už len vyjadriť poďakovanie priateľom z Klubu historickej techniky Zvolen a Spoločnosti Považskej dráhy Žilina, ktorí spoločne mimoriadne motorové vlaky zabezpečovali. Fotografie sú vo fotoalbume. © autor

Súvisiace články:
Vlakom na Medzinárodné letecké dni SIAF 2011 (18.08.2011)
Výluka na trati 170 Kostiviarska – Banská Bystrica (29.04.2010)
Tri roky elektrickej prevádzky na trati Zvolen – Banská Bystrica (10.12.2009)
Trať 170: Vrútky - Banská Bystrica - Zvolen os.st (27.09.2007)


Home