Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 21.04. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 170-174
Do Gelnice za Magdou
Peter, 19.03.2012 (54504 prečítané)

V sobotu, 17. marca 2012, som sa vybral do Gelnice. Klub historických koľajových vozidiel pri RD Haniska pri Košiciach uskutočnil svoju prvú tohtoročnú nostalgickú jazdu práve do Gelnice. Na poslednú chvíľu sa na výlet vybral aj Norbert, ktorý cestoval už z Košíc historickým motorovým vlakom.

Do Gelnice som prišiel tesne pred príchodom historického vlaku. Hneď po príchode vlaku sa uskutočnilo privítanie primátorkou mesta. Po krátkych príhovoroch motorový vlak odviezol výletníkov na zastávku Gelnica mesto, odkiaľ sa vybrali na prehliadku mesta, múzea a pod. Potom sa vlak vrátil na stanicu, aby mohol iných záujemcov odviesť do Prakoviec a späť. Do Prakoviec boli naplánované dve jazdy predpoludním. Tretia jazda bola naplánovaná až na 15.00 hodinu do Mníška nad Hnilcom, odkiaľ sa historicky vlak vracal rovno do Košíc. 
 
Ráno na stanici
Výlet do Gelnice
 
Historický vlak z Košíc vchádza do stanice
Výlet do Gelnice
 
Krátke príhovory
Výlet do Gelnice 
 
Magda vezie výletníkov na zastávku Gelnica mesto
Výlet do Gelnice
 
Mestečko Gelnica - historická časť 
Výlet do Gelnice
 
Výlet do Gelnice
  
Ja som sa po príchode motorového vlaku z Košíc pozdravil s Norom a Patrikom. Zvyšok výletu, až do odchodu vlaku späť do Košíc, sme strávili spoločne. Prakovce sú od Gelnice vzdialené len 8 km a miest na fotenie nie je veľa. Železničná trať z Gelnice do Prakoviec ide po ľavom brehu Hnilca a hlavná cesta pre zmenu po pravom, takže dostať sa k trati je problém, aj keď Hnilec bol niekde ešte úplne zamrznutý, no riskovať sme nechceli. Keďže som už v týchto končinách bol a poznal som miesta, navrhol som svojim spoločníkom ísť rovno do Prakoviec na stanicu. Tam sme zastihli Magdu pri obiehaní a počkali sme na odchod historického vlaku späť do Gelnice.
 
Motorák odchádza do Prakoviec
Výlet do Gelnice
 
Obiehanie v Prakovciach
Výlet do Gelnice
 
Návrat do Gelnice
Výlet do Gelnice
 
Pri druhej jazde do Prakoviec sme zašli k trati pred Gelnicu zastávka, kam sa dá dostať aj autom. Ďalej smerom do Gelnice sa nachádza aj krátky tunel. Nemali sme však toľko času, aby sme zašli až k nemu, ale z cesty bolo vďaka riedkej vegetácii vidieť jeho portál a zárubný múr. Na zastávke sme počkali aj na pravidelný osobný vlak do Margecian. Vyfotili sme ho z lávky, ktorá je tu postavená nad železničnou traťou.
 
Druhá jazda do Prakoviec
Výlet do Gelnice
 
Gelnica zastávka
Výlet do Gelnice
  
Presunuli sme sa opäť do Gelnice, kde sme stihli Magdu na zastávke Gelnica mesto pri jej návrate do Gelnice. Na železničnej stanici sme počkali na obiehanie a odstavenie vlaku.  
 
Gelnica mesto
Výlet do Gelnice
 
Odstavená súprava historického vlaku
Výlet do Gelnice
 
Železničná stanica Gelnica
Výlet do Gelnice
 
Nasledovala prestávka do 15.00 hodiny. Najprv sme zašli do miestnej reštaurácie, ale usúdili sme, že z obedu nebude nič. Našťastie sme mali vlastné zásoby, tak sme dali prednosť obedu v prírode. Presunuli sme sa pred stanicu v Prakovciach. Chceli sme vyfotiť rýchlik Horehronec do Košíc a práve tam je vhodné miesto. Čakanie na rýchlik sme využili na improvizovaný obed v prírode. Okolie trate pred stanicou bolo celkom dobre vyčistené, takže žiadne stromy a kríky nám neprekážali pri fotení. Po prechode rýchlika sme počkali ešte na motorový vlak do Nálepkova a Červenej Skaly, ktorý križoval rýchlik v Prakovciach.
 
R 371 Horehronec z Bratislavy do Košíc - Prakovce
Výlet do Gelnice
 
Osobný vlak do Červenej Skaly - 812+813/913
Výlet do Gelnice
 
Do mimoriadnej jazdy do Mníška nad Hnilcom zostávalo ešte dosť času. Navrhol som svojim spoločníkom krátky výlet do Smolníckej Huty, kde dodnes stojí pôvodná výpravná budova úzkorozchodnej železnice z Gelnice. Najprv sme však zašli do Prakoviec, kde som im ukázal pôvodnú výpravnú budovu úzkorozchodnej železnice v Prakovciach, ktorá taktiež stojí zachovalá a obývaná dodnes. Potom sme išli do spomínanej Smolníckej Huty. Cestou do Mníška nad Hnilcom, sme hľadali vhodné miesta na fotenie. V Mníšku nad Hnilcom som ukázal niektoré zachovalé pozostatky z bývalej úzkokoľajky, most nad Hnilcom a pôvodnú výpravnú budovu úzkokoľajky. V Smolníckej Hute je tiež malý železný most bývalej úzkokoľajky a v dobrom stave tu stojí aj poschodová výpravná budova. Budova je využívaná dodnes pre administráciu. Areál bývalej železničnej stanice je však oplotený a nedalo sa dostať do vnútra. Čas pomaly plynul, preto sme sa presunuli opäť k trati 173. Hľadali sme nejaké vhodné miesto na fotenie. Pri tejto príležitosti sme vyfotili osobný vlak do Margecian, na ktorom išla „bageta“. Medzi Mníškom nad Hnilcom a Helcmanovcami sme sa zastavili aj pri starom drevenom moste nad traťou, most je v zlom stave a vlaky tu preto premávajú zníženou rýchlosťou. Z viacerých možností sme zvolili návrat na miesto, kde sme vyfotili bagetu. Tu sme počkali na historický motorový vlak do Mníška nad Hnilcom.
 
Drevený most nad železničnou traťou je neprejazdný pre jeho zlý stav
Výlet do Gelnice
 
Historický vlak na ceste do Mníška nad Hnilcom
Výlet do Gelnice
  
Potom sme sa presunuli na stanicu, kde sme využili príležitosť vyfotiť Magdu pri obiehaní.
 
Motorový vozeň M 131.1125 obieha
Výlet do Gelnice
  
Stanica v Mníšku nad Hnilcom po príchode mimoriadneho vlaku ožila. Historický vlak tu mal asi polhodinovú prestávku. Okrem obiehania Magdy sa čakalo na prechod osobného vlaku do Červenej Skaly a rýchlika Horehronca do Bratislavy. Viacerí výletníci využili príležitosť na fotenie.
 
R 810 Horehronec
Výlet do Gelnice
 
Historický vlak pripravený na odchod
Výlet do Gelnice
 
Pôvodná výpravná budova úzkokoľajky z Gelnice do Smolníckej Huty
Výlet do Gelnice
 
Po odchode rýchlika nadišiel čas rozlúčky. Rozlúčil som sa s Norom a Patrikom a poprial som im šťastnú cestu. Len čo poslední výletníci nastúpili, Magda sa rozbehla späť do Košíc. Spokojný s výletom, ktorý sa aj vďaka peknému slnečnému počasiu vydaril, som sa aj ja pobral domov. Na záver už tradične nesmie chýbať poďakovanie organizátorom z KHKV. Viac fotografií z výletu je vo fotoalbume.

Súvisiace články:
S Papagájom na Horehronie (30.09.2014)
Pod Kráľovou hoľou opäť išiel parný vlak (03.08.2014)
Dnes išiel Dobšinský ľadový expres (26.07.2014)
Pozvanie na výlet: Dobšinským ľadovým expresom (20.07.2014)
Zamračená v Raji – 2013 (18.08.2013)
Za Pomarančom na Horehronie (07.08.2013)
Zamračená v Raji (21.08.2012)
Motorkou z Košíc do Gelnice (11.03.2012)
Margecianska spojka (26.03.2011)
Železničná stanica Dobšinská Ľadová Jaskyňa (26.01.2011)
Parným vlakom popod Kráľovu hoľu (07.08.2009)
Stratenský labyrint (3.) – Hamrický tunel - Dedinky (25.06.2009)
Stratenský labyrint (2.) – Stratená – Stratenský tunel (11.06.2009)
Telgártska slučka (z histórie trate) (01.06.2009)
Stratenský labyrint (1.) – Dobšinská Ľadová Jaskyňa - Stratená (29.05.2009)
Tunel pod Besníkom (17.02.2008)
Hronský tunel (02.01.2008)
Kamenný most v Telgárte - Chmarošský viadukt (23.12.2007)
Telgártsky viadukt (05.12.2007)
Telgártsky tunel (03.12.2007)
Viadukt Strateník (21.10.2007)
Trať 173: Červená Skala - Telgárt - Nálepkovo - Margecany (27.09.2007)


Home