Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 19.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate 170-174
Nedeľa so Zubačkou
Peter, 12.07.2015 (44354 prečítané)

Uplynulú nedeľu sa uskutočnila ďalšia jazda Zubačky pre verejnosť. Zubačke, ako sa ľudovo hovorí parnému rušňu, ale aj trati z Tisovca do Pohronskej Polhory, sme sa tu stránkach magazínu venovali už viackrát. Znovuzrodenie tejto atrakcie sme sledovali a priniesli sme aktuálne informácie. No bol najvyšší čas do Tisovca opäť zájsť a pozrieť sa na jazdy pre verejnosť.

Iná akcia ma v uplynulú nedeľu pritiahla na Muránsku dolinu. Pôvodne som nemal v pláne ísť do Tisovca, ale nakoniec som sa pod vplyvom iných okolností rozhodol do Tisovca zájsť. V nedeľu do Muráňa totiž zavítal Klub železničných cestovateľov a to bol ten dôvod, pre ktorý som do Muráňa zašiel aj ja. Tohto roku sa na trati z Plešivca do Muráňa nekonala žiadna nostalgická jazda, a preto mi táto akcia zlepšila náladu. Z Muráňa do Tisovca to už nie je ďaleko a v dobrej spoločnosti sa čas strávený čakaním na vlak pri trati skráti na minimum.
 
Po mojom príchode do Tisovca sa na stanici všetko pripravovalo na odchod parného vlaku do výhybne Zbojská. Urobil som pár záberov a vybral som sa na trať.
 
Keďže stále prebieha rekonštrukcia cesty I/72 medzi Tisovcom a Breznom, výber bol zúžený a nakoniec som sa rozhodol počkať na parný vlak pri viadukte pod Dielom. Tam sú práce takmer už ukončené a je tam priestor aj pre odstavenie auta. Netrvalo dlho a ozvala sa parná píšťala Zubačky. Krátko na to sa postupne objavili osobné vozne súpravy parného vlaku, ktoré Zubačka pomaly tlačila pred sebou do svojej cieľovej stanice. Počasie výletníkom a nám fotografom prialo, takže nebol problém urobiť pár záberov. Počkal som ešte na požiarny vlak a potom som sa pobral ďalej na Zbojskú.
 
Našťastie, semafor, ktorý tu reguluje cestnú dopravu v úseku na Zbojskú, ma pri príchode privítal zelenou farbou, takže som bez problémov stihol príchod Zubačky na Zbojskú. Urobil som pár záberov z trate a pri provizórnej zastávke. Výletníci vystúpili zo súpravy a vydali sa smerom na salaš. Súprava parného vlaku sa vydala ešte na krátku cestu do výhybne Zbojská. Hneď po nej sa do výhybne vybral aj požiarny vlak a samozrejme aj ja.
 
Už prešlo pár rokov, od mojej poslednej návštevy vo výhybni, takže som tam opäť rád zašiel. Vo výhybni čakal odstavený motorový vozeň M 262.004 a pomaly do stanice vošiel parný vlak a tiež požiarny vlak. Parný vlak ešte posunoval na vedľajšiu koľaj. Urobil som opäť pár záberov a pomaly som pobalil fototechniku. Naspäť do Tisovca mal ísť vlak až asi o tri hodiny a to sa mi tak dlho čakať nechcelo a navyše som mal v pláne fotiť iný vlak.
 
Cestou späť do Tisovca som prechádzal popri odbočke na salaš Zbojská, keď som zbadal, že tu došiel samotný parný rušeň. Nuž som hneď zastavil a opäť sa pustil do fotenia. Veď parný rušeň tlačí súpravu vozňov stále komínom dopredu, takže vyfotiť si ho spredu bez vozňov je takmer nemožné. Slnečné počasie prialo akcii a rušeň tu stál dlhší čas, takže bolo dosť možností na vyfotenie parného rušňa z viacerých pozícií.
 
Keď som bol už dostatočne nasýtený pohľadom na tento malý parný zázrak, pobral som sa za ďalším mojim železničným cieľom, ale o tom možno až na budúce priatelia.
 
Motorový vozeň 812.003
Tisovec
 
zubačka
Zubačka
 
Viadukt pod Dielom
Zubačka
 
Zubačka
Zubačka
 
Karkulka na požiarnom vlaku
Zubačka
 
Príchod na Zbojskú
Zubačka
 
Ešte pár metrov...
Zubačka
 
Opäť požiarny vlak, cisternový vozeň by si zaslúžil aj nový lak...
Zubačka
 
Konečná pre výletníkov...
Zubačka
 
Posun do výhybne Zbojská...
Zubačka
  
dtto
Zubačka
 
Výhybňa Zbojská
Zubačka
 
Odstavený motorový vozeň M 262.004
Zubačka
 
Parný vlak
Zubačka
 
Zbojská
Zubačka
 
Zubačka
Zubačka
 
Parný rušeň pôvodom z Rumunska
Zubačka
 
Parný adhézno-ozubnicový rušeň MÁV/CFR 40.006 žije...Zubačka
 
Fotografie z jazdy Zubačky z Tisovca na Zbojskú sú vo fotoalbume. Foto: © autor

Súvisiace články:
Mechanické závory v Hačave zanikli (19.02.2018)
Oslava 120. výročia tisovskej zubačky (30.11.2016)
Tip na výlet: Ozubnicový parný vlak vyjde na trať (01.10.2014)
Doprava na trati z Tisovca do Brezna je obnovená (08.09.2014)
Vitaj Zubačka... (22.05.2014)
Na trati Tisovec – Brezno postavia nové mosty (14.05.2014)
Prvý parný deň v Tisovci (20.04.2014)
Trať Tisovec – Pohronská Polhora dostala ďalší úder (17.03.2013)
Železničná stanica Tisovec (30.04.2012)
Hrozí zánik trate Jesenské – Brezno? (05.04.2011)
Železničná trať z Pohronskej Polhory do Tisovca je národnou kultúrnou pamiatkou (11.02.2008)
Tisovecký (Tisovský) tunel (19.01.2008)
Trať 174: Brezno - Tisovec - Rimavská Sobota - Jesenské (27.09.2007)


Home