Table './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_session' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired Železničné.info

Kamenný most v Telgárte - Chmarošský viadukt

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Mosty a tunely: trať 173, Vydané dňa: 23. 12. 2007

Na slovenských železničných tratiach je množstvo rôznych mostov. Medzi tie najzaujímavejšie však celkom určite patrí most, ktorý sa nachádza na trati 173 neďaleko obce Telgárt. Je to kamenný viadukt Chmaroška.
 


Aj keď sú v názve tohto viaduktu rozdielnosti nielen v odbornej literatúre, ale tiež na niektorých internetových stránkach, ja som na základe vlastného zisťovania dospel k pomenovaniu Chmarošský viadukt.

Chmarošský viadukt leží na trati 173 Červená Skala - Margecany v km 82,589 (stavebný km 9.926).

Pohľad na kamenné klenby viaduktu Chmaroška


Viadukt je skutočne postavený celý v oblúku, ktorý má polomer 300 metrov. Kamenný klenbový most pozostáva z deviatich otvorov so svetlosťou 10 metrov. Ide o jedinečný viadukt, ktorý na rozdiel od kamenného klenbového viaduktu Strateník má väčšie rozmery a navyše sa nachádza na relatívne dobre prístupnom mieste. Z tohto dôvodu je pochopiteľne viac známy milovníkom železnice a fotografom.

Viadukt Chmaroška je v zimnom období mnohokrát dostupný len cez objektív fotoaparátu

Dĺžka kamenného viaduktu Chmaroška dosahuje 113,600 metrov a jeho niveleta je 18 metrov nad údolím, ktoré premosťuje. Most obsahuje zhruba 5420 metrov kubických muriva.Ak existuje na slovenských železniciach objekt, ktorého sa môžem stále a neúnavne s obdivom dotknúť, tak je to práve tento most. Z tohto viaduktu ležiaceho pod Kráľovou hoľou aj dnes vyžaruje neprekonaná technická zručnosť a cit pre krásu, ktorý do neho vložil jeho staviteľ.

Rýchlik z Bratislavy do Košíc na čele s Renátkou prechádza cez viadukt Chmaroška


Fotografie viaduktu Chmaroška si môžete pozrieť vo fotoalbume.

Zdroj informácií, napr.: Dr. J. Koněrza: Stavba jednokolejné hlavní dráhy Červená Skala – Margecany

Foto: © Ing. Peter Páteček