Motorový rušeň radu 736

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Motorové rušne, Vydané dňa: 09. 04. 2008

 Motorový rušeň radu 736 je univerzálny rušeň určený pre osobnú a nákladnú dopravu a pre stredne ťažký posun. Keďže je určený aj pre osobnú dopravu má zabudované zariadenia pre elektrické vykurovanie a napájanie siete prípojných vozňov. Prvý prototyp bol vyrobený v roku 1998 a sériová výroba začala v roku 2002 a prebieha dodnes.


Technické parametre: 

rad

736

 

predchádzajúce označenie

nemá

 

výrobca

ŽOS Zvolen

 

označenie výrobcu

 

 

rok výroby

od 1999

 

rozchod

1 435

 

usporiadanie náprav

Bo´Bo´

 

maximálna povolená rýchlosť

90

km/hod

hmotnosť

64,0

t

dĺžka cez nárazníky

14 340

mm

rázvor podvozku

2 400

mm

rázvor celkový

10 000

mm

vzdialenosť otočných čapov

7 600

mm

priemer kolies

1 000

mm

minimálny polomer oblúka

80

m

 

 

 

pomocný hnací agregát:

 

 

typ spaľovacieho motora ( diesel)

Caterpillar 3056 DI-TA

 

 - výkon motora

124

kW

 - otáčky motora

2 100

min.-1

 - počet valcov

6

 

trakčný alternátor

Siemens Drásov

 

 - typ

1FC2 282-4

 

 - menovitý výkon po usmernení

80

kVA

hlavný hnací agregát:

 

 

typ spaľovacieho motora ( diesel)

Caterpillar 3512 DI-TA

 

 - menovitý výkon motora

990

kW

 - menovité otáčky motora

1 500

min.-1

 - počet valcov

12

 

- spotreba paliva

213,2

g/ kWh

trakčný alternátor

Siemens Drásov

 

 - typ

1FC2 454-4 BO 92-Z

 

 - menovitý výkon po usmernení

810

kVA

objem palivovej nádrže

2 200

l

prenos výkonu

elektrický - ac/ dc

 

prevodový pomer

1:5,2

 

maximálny ťah

168,7

kN

výkon elektrodynamickej brzdy

1 020

kW

typ trakčných motorov

TE 005 E

 

počet trakčných motorov

4

ks

tlakovzdušná brzda

DAKO GP

 

vlakové kúrenie

elektrické - ac/ dc

 

vykurovací alternátor

Siemens Drásov

 

 - typ

1FC2 351-8 BO91-Z

 

 - výkon

120

kVA

 
V roku 1998 na základe požiadavky ŽSR začali Železničné opravovne a strojárne Zvolen, a.s. (ŽOS Zvolen) pracovať na dvoch prototypoch rušňov radu 736. Podľa zadania ŽSR malo ísť o univerzálny rušeň s výkonom cca 900kW pre hlavný motor, s pomocným pohonom a s elektrickým vykurovaním osobných vlakov (do 120kW). Projekt rušňa vypracovala ČKMS, ktorá dodala obidva hnacie agregáty (hlavný a pomocný) a kompletnú prednú kapotu. 

Rušeň radu 736 vznikol prestavbou rušňa radu 735, z ktorého bol prevzatý hlavný rám s dvomi dvojnápravovými podvozkami. V hlavnom ráme boli urobené úpravy pre uchytenie oboch nových hnacích agregátov. Čelá hlavného rámu majú deformačné prvky za nárazníkmi a upravený výstup na rušeň je riešený šikmými schodíkmi. Prvý prototyp vznikol prestavbou rušňa 735.016-8 a označený bol ako 736.016-7. Dňa 30.9.1998 bol preznačený na 736.001-9. Druhý prototyp 736 002-7 vznikol z rušňa 735.079-6.

Riadiaci pult

Rušeň má jednu kabínu pre rušňovodiča umiestnenú asymetricky. Rozdeľuje rušeň na dve časti, prednú (dlhšiu) a zadnú (kratšiu). Vežová kabína rušňovodiča je uložená pomocou vzduchových vankúšov a hydraulických tlmičov na hlavnom ráme. Je presklená zo všetkých strán s mierne negatívnym sklonom čelných okien. Okná majú bezpečnostné sklá, čelné okná sú vybavené vyhrievaním, stieračmi a ostrekovačmi skiel. Kabína je tepelne a hlukovo odizolovaná a klimatizovaná. Klimatizačná jednotka je umiestnená na streche kabíny.


Vo vnútri kabíny sú dve diagonálne umiestnené stanovištia rušňovodiča s ovládacími pultmi a kontrolérmi pre ovládanie chodu rušňa. Na stanovištiach sú umiestnené dve odpružené nastaviteľné sedačky. V kabíne je tiež šatník, umývadlo s vodou, mikrovlnná rúra a chladnička. Nachádza sa tu aj elektrický rozvádzač s istiacimi prvkami a elektronikou.


Pod prednou kapotou je umiestnený hlavný aj pomocný hnací agregát. Hlavný hnací agregát tvorí štvortaktný dvanásťvalcový naftový motor Caterpillar 3512 DI-TA spojený spojkou Centamax s trakčným alternátorom Siemens Drásov 1FC2 454-4 a pomocným alternátorom 1FC2 282-4. Pomocný hnací agregát, ktorý tvorí štvordobý šesťvalcový naftový motor Caterpillar 3056 DI-TA spojený s trakčným alternátorom 1FC 282-4 a pomocným alternátorom 1FC2 224-4, je uložený priečne pred kabínou. V prevádzke môže byť vždy len jeden hnací agregát. Pomocný hnací agregát je určený pre chod samotného rušňa (v depe), alebo pre posun jedného až dvoch vozňov, čím sa dosahuje úspora pohonných hmôt. V režime pri prevádzke pomocného agregátu je napájaný len jeden podvozok, ale pri použití elektrodynamickej brzdy brzdia všetky štyri trakčné motory.


V prednej časti je umiestnený blok pneumatickej brzdy a kompresor spoločne s elektrickým pohonom. Umiestnený je tu aj vykurovací alternátor Siemens, ktorý je poháňaný cez pružnú spojku od voľného konca hlavného naftového motora, a vodné chladenie oboch naftových motorov s elektrickým ventilátorom. Keďže je vykurovací alternátor poháňaný od hlavného naftového motora, vykurovať súpravu osobného vlaku nie je možné pri prevádzke pomocného hnacieho agregátu.

 
 
Pomocné alternátory hnacích agregátov slúžia pre napájanie polovodičových meničov (3x400V) trojfázových asynchrónnych motorov s kotvou nakrátko, ktoré zabezpečujú pohon kompresora, ventilátora chladenia naftových motorov, trakčných motorov a klimatizácie kabíny rušňovodiča.


Pod zadnou (kratšou) kapotou je umiestnený elektrický rozvádzač a blok elektrodynamickej brzdy (EDB). Rušeň má tlakovzdušnú samočinnú a priamočinnú brzdu DAKO DK-GP s elektricky ovládanými brzdičmi a elektrodynamickú brzdu so spádovým aj zastavujúcim režimom.


Pre riadenie rušňa je použitý elektronický procesorový systém Intelo-maxi od firmy Lokel. Tento systém umožňuje riadenie chodu rušňa a informuje o prevádzkových a poruchových stavoch. Systém zabezpečuje napr. riadenie regulátora naftových motorov, ich vzájomné blokovanie, riadenie elektrického prenosu ac/dc a riadenie elektrodynamickej brzdy. Rušňovodič je o prevádzkových a poruchových režimoch informovaný prostredníctvom displeja.

Pramene: