Mlynecký (Mlynčiansky) tunel

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Mosty a tunely: trať 173, Vydané dňa: 31. 01. 2010

Neďaleko za stanicou Mlynky v smere do Margecian leží ďalší tunel na trati 173 z Červenej Skaly do Margecian. Tunel patrí medzi tie kratšie. Hneď za tunelom leží zastávka Mlynky. Nasledujúci článok bude venovaný tomuto tunelu.
  


Železničná stanica Mlynky – výpravná budova
Železničná stanica Mlynky
 
Osobný vlak (812.021) do Červenej Skaly
Železničná stanica Mlynky
 
Tunel leží v stavebnom km 31,130 – 31,270. Podľa značenia ŽSR tunel leží v traťovom km 61,122. Tunel dlhý 140 m leží celý v oblúku s polomerom 300 m a v spáde 7,9 ‰ v smere do Margecian.
 
Mlynecký tunel
Mlynecký tunel
  
Mimoriadny parný vlak vyšiel z tunela
Mlynecký tunel
 
 Rušeň T 679.1168 ma mimoriadnom vlaku
Mlynecký tunel
 
Pri výstavbe boli práce rozdelené na 16 vnútorných pásov razených baníckym spôsobom, jeden pás, ktorý bol vyhotovený ako preklenutý zárez, a dva kratšie portálové pásy. Horniny neboli pre razenie tak priaznivé ako vápence pri štyroch tuneloch v stratenskom labyrinte, ale aj tu sa vystačilo v 13 pásoch s ľahšími typmi a len 3 pásy typov 7 a 8 sú ťažšie. Celý tunel okrem jedného pásu má nepremokavý betónový kryt.
 
Mlynecký tunel (margeciansky portál)
 Mlynecký tunel
 
Mlynky zastávka
 Mlynky zastávka
 
Mlynecký tunel – tunel leží v oblúku
Mlynecký tunel
 
Výlom tunela predstavoval 80,744 m3. Objem muriva bol 2,230 m3. Celkové stavebné náklady boli vo výške 2,5 mil. Kč.
 
Slávnostné otvorenie trate v roku 1936

 Zdroj informácií:  


Bežne používaný názov tunela pri obci Mlynky je „Mlynecký“. Podľa pravidiel slovenského jazyka však prídavné meno od názvu obce Mlynky je „Mlynčiansky“. Z tohto dôvodu som doplnil aj tento názov tunela, aby som vyhovel pravidlám slovenského jazyka. Podobne je to s názvom dnes už železnicou nevyužívaného tunela pri obci Píla. Prídavné meno od názvu obce „Píla“  je „Píľanský“.