Architektúra našich staníc (1.)

Autor: Ing. Peter Páteček <peter.patecek(at)zeleznicne.info>, Téma: Rôzne informácie, Vydané dňa: 31. 08. 2010

Neoddeliteľnou súčasťou železníc sú staničné budovy. Ide o výpravné, alebo prijímacie budovy, ktoré sa stavali pri výstavbe tratí. Okrem výpravných budov sa v staniciach stavali aj ďalšie objekty (sklady, koľajové váhy, vodárne, výhrevne a i.). V sérii viacerých článkov sa pozrieme na históriu niektorých z nich a pripomenieme si účel, ktorí plnili a plnia tieto objekty aj dnes.


Výpravné (prijímacie) budovy plnili a dodnes plnia rôzne účely. Sídli v nich železničný personál, ktorý riadi a zabezpečuje železničnú dopravu, sú v nich čakárne a vestibuly pre cestujúcich, pokladne pre zakúpenie cestovného lístka, podaj batožiny, reštaurácie, bufety, záchody. Niektoré budovy slúžili aj pre bývanie železničiarov.
 
Na Slovensku nie je vydaná publikácia, ktorá by sa zaoberala architektúrou našich železničných staníc komplexne od ich vzniku až po súčasnosť. Existujú však viaceré knihy, z ktorých možno vychádzať, pokiaľ niekoho táto oblasť zaujíma. Možno konštatovať, že architektúra našich staníc, staničných, či výpravných budov, je rôznorodá, čo je dané ich historickým vývojom, i s prihliadnutím na štátoprávne a politické zmeny. História železníc Slovenska, resp. bývalého Uhorska sa začala písať v Bratislave.
 
Na začiatku bola konská železnica
 
Ako zázrakom sa dodnes zachovala budova stanice konskej železnice v Bratislave na križovatke ulíc Legionárska a Krížna. Táto budova prežila nielen dve svetové vojny, ale aj snahu o jej likvidáciu v 90-tych rokoch minulého storočia, keď boli do jej základov navŕtané diery pre nálože. Začiatok výstavby tejto budovy sa datuje do roku 1836. Ide o najstaršiu budovu postavenú na území Slovenska v súvislosti so železnicou. Budova je postavená v klasicistickom slohu.
 
Výpravná budova konskej želenzice
Výpravná budova konskej železnice
  
Výpravná budova už dávno prestala plniť svoj účel a po zrušení železničnej trate medzi stanicami Bratislava filálka a Bratislava-Nivy sa jej okolie postupne natoľko zmenilo, že dnes ju so železnicou spája len minulosť.
 
Pohľad z Krížnej ulice
Výpravná budova konskej železnice
 
Výpravná budova konskej železnice
 
Budovu konskej železnice zrekonštruovala spoločnosť Hydrostav, ktorá skrachovala, resp. sa dostala do konkurzu. V rámci konkurzu bola budova odpredaná obchodnej spoločnosti Woodimex, ktorá za budovu ponúkla najviac. Táto spoločnosť budovu prenajala komerčnej poisťovni. V súčasnosti výpravná budova patrí Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ktorá budovu od spoločnosti Woodimex odkúpila.
 
Nárožná veža s hodinami
Výpravná budova konskej železnice
  
V súčasnosti prebieha rekonštrukcia budovy
 Výpravná budova konskej železnice
 
Pamätná tabuľa na budove "konky"
Pamätná tabuľa na budove konky
 
Mestská časť Bratislava-Nové mesto má túto kultúrnu pamiatku aj vo svojom erbe. V tomto období prebiehajú na budove a v jej tesnom okolí rekonštrukčné práce. Mestská časť chce budovu využívať na spoločenské akcie, v budove má byť sobášna sieň.
  
Začiatok parnej železnice
 
Ďalšou historickou budovou je výpravná budova prvej parnej železnice, postavená v Bratislave. Rovnako ako budova konskej železnice, je aj táto hlavového typu, t. z., že koľajnice boli kusé a končili pri budove. Budova bývalej Uhorskej centrálnej železnice sa nachádza na križovatke Šancovej a Pražskej ulice. Za ňou je dodnes zachované koľajisko. Z východnej strany je budova s koľajiskom ohraničená Predstaničným námestím.
 
Výpravná budova parostrojnej železnice
Výpravná budova prvej parnej železnice 
 
Budova bola vynovená v 90-tych rokoch minulého storočia
Výpravná budova prvej parnej železnice 
  
Výpravná budova pochádza z roku 1848. Postavená bola v slohu neskorého klasicizmu. V 90-tych rokoch minulého storočia bola zrekonštruovaná. V súčasnosti má v nej sídlo Generálne riaditeľstvo Železničnej polície, čo bude z budovou po novom roku nie je zatiaľ známe.
 
Pohľad z nadchodu pre peších
Výpravná budova prvej parnej železnice
 
Dobová kresba budovy s prístreškom
Výpravná budova prvej parnej železnice
 
Pamätná tabuľa na budove
VB parostrojná železnica 
 
V nasledujúcej časti budeme pokračovať výpravnými budovami na železniciach, ktoré sa začali na Slovensku budovať v ďalšom období. Fotografie: © autor