Table './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_session' is marked as crashed and should be repairedTable './phprszeleznicn/rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired Železničné.info

Povodeň poškodila trať 162 do Utekáča

Autor: Norbert Mondek <n.mondek(at)gmail.com>, Téma: Trate 160-169, Vydané dňa: 28. 06. 2013

Na stránkach magazínu sme Vás už informovali o poškodení trate 160 pri Gemerskej Panici. Ďalšou traťou, ktorú zasiahli výčiny počasia je trať 162 v úseku medzi stanicou Kokava nad Rimavicou a Utekáčom. Zatiaľ čo trať 160 Košice – Zvolen sa podarilo v krátkom čase dať do prevádzkového stavu, na trati z Kokavy n/R do Utekáča je stále železničná doprava zastavená a vlaky sú nahradené autobusmi.


V pondelok, 24. júna 2013, vo večerných hodinách došlo v dôsledku prudkého lejaka k podmytiu trate 162 medzi Kokavou nad Rimavicou a koncovou zastávkou Utekáč. Na ďalších úsekoch je na trati naplavené blato a kamene, resp. je trať zaplavená vodou. V priebehu krátkeho času sa Rimavica stala dravou riavou, ktorá ničila všetko, čo jej prišlo do cesty. Voda stekajúca z prudkých svahov okolitých lesov v údolí napáchala škody na obydliach a aj na infraštruktúre. Hrôzu a des z vyčíňania prírodného živlu na vlastnej koži zažilo mnoho obyvateľov Utekáča (fotografie záplavy). Okrem podmytia železničnej trate bola zaplavená aj hlavná cesta a obec Utekáč zostala odrezaná od okolitého sveta. Z tohto dôvodu nebolo možné spočiatku zabezpečiť ani náhradnú autobusovú dopravu na tomto úseku. Až po sprejazdnení cesty boli namiesto vlakov nasadené autobusy. Napriek tomu, že práce na oprave poškodenej trate sa už začali, železničná doprava je stále zastavená. Snáď sa Železniciam Slovenskej republiky podarí v najbližších dňoch trať opraviť a vlaková doprava bude obnovená.
 
Rozsah poškodenia železničnej trate je zrejmý z fotografií.
 
Trať z Kokavy n/R do Utekáča je vo výluke
trať 162
 
Vlaky sú nahradené autobusmi
trať 162
 
Poškodený úsek trate
trať 162
 
Trať bola zaplavená aj po troch dňoch
trať 162
 
 
trať 162
 
Naplavené blato
trať 162
 
trať 162
 
km 37,9
trať 162
 
Podmytý úsek trate - pohľad z dola
trať 162
 
Ďalší podmytý úsek, na oprave ktorého sa už pracuje
trať 162
 
Pohľad na podmytý úsek z trate
trať 162
 
Práce na oprave sa už začali
trať 162
 
Pohľad zhora na podmytú trať
trať 162
 
Snáď už o niekoľko dní bude doprava do Utekáča obnovená
trať 162
 
Viac fotografií z poškodenej trate je vo fotoalbume. Foto: © Norbert Mondek