Lokalita v okolí obce Vydrník sa stala vyhžadávanou fotografmi. Zo stráne nad obcou sa fotografovi odkryje panoráma Vysokých Tatier, ktorá vytvára nádhernú kulisu elezničnej trate. Niektorí mono vedia, ale mnohí ani netušia, e na svojich fotografiách okrem vlaku a Tatier zachytili aj pozostatky pôvodnej trate Košicko-bohumínskej eleznice (KB).
Súčasná elezničná stanica vo Vydrníku nie je pôvodná. KB bola v úseku Košice – Vrútky vybudovaná ako jednokožajná. Len v úseku od Vrútok do Bohumína sa predpokladal nárast dopravy a z tohto dôvodu sa elezničný spodok budoval pre dvojkožajnú tra.
elezničná stanica Vydrník (KB) bola vybudovaná medzi stanicami Poprad a Spišská Nová Ves, na ktorom prevádzka začala dňa 12. decembra 1871.
V súvislosti s výstavbou druhej kožaje v úseku Vrútky – Poprad – Spišská Nová Ves sa v niektorých úsekoch zmenilo trasovanie pôvodnej trate, tak aby sa odstránili oblúky s malým polomerom a zvýšila traová rýchlos. Vybudované boli nové dvojkožajné tunely. O nich sú tu u uvedené informácie - Kražoviansky tunel, Štiavnický tunel. Výstavba druhej kožaje sa začala počas druhej svetovej vojny. Pre vojnové udalosti však niektoré úseky boli dokončené a po skončení vojny, kedy sa pokračovalo s výstavbou druhej kožaje do Košíc a ďalej, a to neskôr v rámci výstavby Trate Druby.
Panoráma Tatier zo stráne nad obcou
Aj v okolí obce Vydrník došlo ku zmene trasovania pôvodnej jednokožajnej trati KB. Odstránené tu boli viaceré oblúky, no nová dvojkožajná tra sa od obce viac vzdialila. Vybudovaná bola nová elezničná stanica. Pôvodná tra bola zrušená, no doteraz sa dajú identifikova jej zvyšky. V obci sa dodnes nachádza zachovalá prijímacia budova KB. Informácie o histórii obce Vydrník uvedené na internetovej stránke obce sa zmieňujú aj o eleznici: „Vežký vplyv na rozvoj obce malo dobudovanie eleznice v roku 1871. Pri stanici vybudovala v rokoch 1926-1929 firma Lichtensten&Wilczek pílu. eleznica a píla zamestnávala donedávna podstatnú čas obyvatežov obce.“.
Prijímacia budova na KB
Budova je obývaná
Zvyšky bývalej miestnej píly
Nová stanica Vydrník - prijímacia budova
Stanica je vybudovaná čiastočne v oblúku
Juná čas stanice
Podjazd pod stanicou
Klenbový podjazd na ceste do Spišského Štvrtku
Nákladný vlak v úseku Vydrník - tunel Spišský Štiavnik
Fotografie pôvodnej prijímacej budovy KB a súčasnej stanice Vydrník sú vo fotoalbume. Informácie o histórii elezníc na Slovensku a KB mono nájs napr. v literatúre:
- Ing. Jiří Kubáček, CSc. a kol.: Dejiny elezníc na území Slovenska, SR, Bratislava 1999;
- Ladislav Szojka, Rudolf Kukučík, Pavol Kukučík: Košicko-bohumínska eleznica, SR, Bratislava 2002;
- Vydrník.